Kentin Yeşil Dokusu Ölçümlenebilir mi?

Bir şehrin ne kadar yeşil olduğu nasıl hesaplanır? Parklar sayılabilir, tüm yeşil alanlar toplanabilir, sadece ormanlık alanların miktarı belirlenebilir, ekilen ağaç sayısı hesaplanabilir. Tüm bu yöntemlere kısa süre önce bir de MIT’deki Senseable City Lab’de Newsha Ghaeli liderliğindeki araştırma ekibinin geliştirdiği “Treepedia” eklendi.

Kentsel alanın yayalar için ne kadar yeşil olduğunu öğrenmek için Google sokak görüntülerini kullanarak, kentin yayalar için sunduğu yeşil örtüleri, yani ağaçlar ve diğer bitkilerle oluşan gölge alanları günlük olarak ölçümlendiriyor ve her bir bölge için “yeşil seviyeleri” sunan bitki örtüsü haritaları üretiyor. Tüm bu haritalar kentsel alanın ne kadar yeşil olduğunu belirleyen bir indeks olan Yeşil Görünüm Endeksi (GVI) ile birleştiriliyor ve o kentin “yeşil seviyesi” ortaya çıkmış oluyor.

Treepedia’da şimdiye kadar analiz edilen tüm şehirler arasında Singapur % 29.3’lük bir GVI ile listenin başında geliyor. Sydney ve Vancouver ise ikinci ve üçüncü en yeşil kentler olarak onu takip ediyor. Skalanın diğer uç noktasında yer alan Paris ise sadece % 8.8’lik bir GVI ile Treepedia’da incelenen şehirler içinde en grisi…

Uzmanlar kent merkezlerinde yeşil dokunun yetersizliğini sıklıkla rastlanan sağlık sorunlarıyla ve o kentin sakinleri arasındaki stres düzeyi ile doğrudan ilişkilendirirken, Ghaeli’nin araştırması halk sağlığı ve kent sakinlerinin refahıyla ilgili problemleri anlamak için oldukça ilginç veriler sunuyor.

Treepedia ile, yeşil sokakların şehir yaşamı için sağladığı faydaların altını çizerek ağaçlandırmanın kentsel planlamadaki önemine dikkat çekmeyi hedefleyen Senseable City Lab direktörü Carlo Ratti’ye göre hava sıcaklıklarının mevsim normallerinden saptığı, sıklıkla şiddetli fırtınaların ve doğal afetlerin yaşandığı, hava kirliliği seviyelerinin sınırları zorladığı günümüz kentlerindeki mevcut yeşil dokunun ve ağaçların yaşamının garanti altına alınması hiç bu kadar önemli olmamıştı: “Treepedia’da kentlerin yeşil seviyelerini birbirleriyle karşılaştırarak, yerel makamları ve toplulukları yeşil doku seviyelerini korumak ve geliştirmek için teşvik edecek bir endeks sunuyoruz.”

Senseable City Lab tarafından geliştirilen Treepedia’da şu ana kadar analiz edilenler arasındaki en yeşil on şehir şu şekilde:

1. Singapur (GVI: % 29.3)

2. Sydney ve Vancouver (GVI: % 25,9)

3. Cambridge (ABD) (GVI: % 25,3)

4. Durban (GVI: % 23.7)

5. Sacramento ve Johannesburg (GVI: % 23.6)

6. Frankfurt (GVI: % 21.5)

7. Cenevre (GVI: % 21.4)

8. Amsterdam (GVI: % 20.6)

9. Seattle (GVI: % 20)

10. Toronto (GVI: % 19.5)