Kaohsiung Pop Müzik Merkezi

Mimari Tasarım
Manuel Monteserín

Tasarım Ekibi
Manuel Alvarez-Monteserín Lahoz, Beatriz Pachon Castrillo, Javier Simó de Pedro, Meng Han Hsieh, Jose Lu, Yen Chu A’lvaro, Joren Huang, Yu-Lin Chan, Tsung-Lin Lee, Iñigo Redondo, Luis Marcos, Alicia Domingo, Beatriz Crespo, José María De Cárdenas, Luis Ybarra Gutiérrez, José Luis López de Lemus, José Carlos Oliva Garrido, Tomás Osborne Ruiz, Marian Bada Sánchez, Antonio Miguel García Librero, María Castro Hormigo, Manuel Tirado Crespo, Rosa Cantillana Merchante, Marco Antonio García Gálvez, Salvador Sanchez Gonzalez, Rubén Silva Lobato, Alejandra Díaz de Cárdenas, Esther Espejo Lucena, Fernando Gallinato Díaz, Isabel García Madrona, Angel Linares Garcia, José Buzón González, Carmen Zammarchi, Luis García Rodríguez

İşveren
Kaouhsiung Yerel Yönetimi

Strüktür Danışmanları
BAC Engineering Consultancy Group, Tec-Build United Structure Engineer Office, Federal Engineering Consultant Inc.

Mühendislik Danışmanı
Parsons Brinckerhoff

Peyzaj Danışmanı
Old Farmer Landscape Architecture Co.

Aydınlatma Danışmanı
J.Y. Lighting Design

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
88.000 m2

Fotoğraflar
Yi-Hsien Lee

Manuel Monteserín tarafından tasarlanan Kaohsiung Pop Müzik Merkezi, kent yaşamında önemli bir yeri olan Love Nehri’ne ve içindeki yaşama referans veren formlardan oluşuyor.

Kaouhsiung Pop Müzik Merkezi, Tayvan’ın güneyindeki liman kenti Kaohsiung’da, Love Nehri’nin ağzında yer alıyor.

Şehrin iki yakası arasında bir sınır tanımlayan Love Nehri, kentin merkezi eksenini oluşturuyor. Dolayısıyla nehir ve su öğesi, sosyal yaşamda önemli bir konuma sahip. Bu durumdan hareketle, tasarım ekibi, Pop Müzik Merkezi’nde nehir ve içindeki yaşamdan türeyen geometrilere yer vermiş. Köpük, mercan, deniz yosunu, dalga ve çeşitli su canlılarına referans veren hacimler kendi kimliklerini yansıtacak şekilde, işlevsel olarak özelleştirilirken birlikte bir bütün ve “mimari bir ekosistem” oluşturacak şekilde tasarlanmış.

Tayvan, tarihi ve jeopolitik konumu nedeniyle, birçok kültürel unsurun bir arada bulunduğu ve kültürel üretim anlamında, kendi geleneğine her geçen gün daha fazla sahip çıkan bir ülke. Pop müzik kültürü de toplumda güçlü bir kimliğe sahip. Kent Konseyi, Kültür Bakanlığı ve Tayvan Merkezi Hükümeti arasındaki iş birliği ile hayata geçirilen pop müziğe adanmış bu kültür merkezi projesi ile Kaohsiung liman bölgesine yeni bir kültürel boyut kazandırmak hedeflenmiş. 

Kaohsiung Pop Müzik Merkezi; 12.000 kişilik açık hava oditoryumu, 3.500 kişilik konser salonu, prova odaları, müzesi ve ofis işlevli iki kulesi ile “Büyük Dalga”; konserler, sunumlar ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan “Balinalar”; bir geçitle birbirine bağlanan beş restoranca tanımlanan “Yunuslar”; bir sergi merkezi ve çok amaçlı açık alanı içeren “Mercan” isimli yapılardan ve bu yapıları birbirine bağlayan bir dizi rekreasyon alanı ve yürüyüş yolundan oluşuyor.

Tasarım ekibi, hem yüklü programı kaldırabilecek hem de kullanıcılar tarafından yeniden tanımlanabilecek esnek bir tasarım hedeflemiş. Konser olmadığında da işleyecek, spontane etkinliklere imkan tanıyacak mekanlar üretmiş.