Japon Göç Anıtı

Mimari Tasarım
Gustavo Penna Arquiteto & Associados

Tasarım Ekibi
Gustavo Penna, Mariza Machado Coelho, Paulo Pederneiras, Norberto Bambozzi, Laura Penna, Ricardo Gomes Lopes, Letícia Carneiro, Alice Leite Flores, Priscila Dias de Araújo, Fernanda Tolentino, Henrique Neves, Gabriel de Souza, Eduardo Magalhães, Julia Lins, Ada Penna, Larissa Freire, Sávio de Oliveira, Rodrigo Gomes

Proje Yeri
Belo Horizonte, Minas Gerais, Brezilya

Proje Yönetimi ve Planlama
Isabela Tolentino, Marina Gonçalves Duarte

Proje Tarihi
2007

Tamamlanma Tarihi
2009

İnşaat Alanı
500 m²

Fotoğraflar
Jomar Bragança

Japonya ve Minas Gerais arasındaki dostluğun göstergesi olarak inşa edilen Japon Göç Anıtı; bölgeler, zamanlar, fikirler ve idealler arasında metaforik bağlantılar kuruyor.

Japon Göç Anıtı, Japonya ile Brezilya’nın Minas Gerais eyaleti arasındaki dostluğu ifade eden bir açık hava müzesi ve aynı zamanda gölün üzerinde yer alan bir köprü.

Yapının altında yer alan göl, bölgeler arasındaki okyanus ve denizleri simgelerken, köprü ise bu mesafeye rağmen bağlantı sağlayan bir öğe olarak karşımıza çıkıyor.

Anıtın iç içe geçen eğrilerden oluşan simetrik formu, sürekli hareket halinde olmayı ve bağlantıyı vurguluyor. Yapının bir ucundaki kırmızı üçgen Minas Gerais bayrağını, diğer ucunda yer alan kırmızı daire ise Japonya bayrağını temsil ediyor. Anıtın beyaz rengi de yine aynı şekilde iki bölgenin de bayraklarına atıfta bulunuyor.