İzmir Büyükşehir Belediyesi “Kemeraltı’ndan Kadifekale’ye – İzmir Tarihi Kent Merkezi” Ulusal Fotoğraf Yarışması

İzmir Büyükşehir Belediyesi “Kemeraltı’ndan Kadifekale’ye – İzmir Tarihi Kent Merkezi” Ulusal Fotoğraf Yarışması kapsamında Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndan Kadifekale’ye uzanan ve kentin tarihi merkezi olarak nitelendirilen alan içindeki kültürel zenginliklerin fotoğraflanması hedefleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi “Kemeraltı’ndan Kadifekale’ye – İzmir Tarihi Kent Merkezi” Ulusal Fotoğraf Yarışması, fotoğraf sanatı aracılığı ile İzmir tarihi kent merkezinin tarihi ve kültürel zenginliklerinin belgelenmesini, amatör-profesyonel fotoğrafçılar ile gençleri tarihi alana çekmeyi, kente ait bir görsel bellek oluşturmayı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geleceğe dönük çalışmalarında fotoğraf sanatını kullanarak güzel bir miras bırakmayı hedefliyor.

Yarışma kapsamında Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndan Kadifekale’ye uzanan ve kentin tarihi merkezi olarak nitelendirilen alan içindeki kültürel zenginliklerin fotoğraflanması isteniyor. Kadifekale, Antik Tiyatro, Agora ve Roma Yolu gibi arkeolojik alanların yanı sıra Kemeraltı Çarşısı, Basmane, İkiçeşmelik, Damlacık gibi tarihi dokunun yoğun olduğu bölgeleri gösteren fotoğraflar da değerlendirilecek. Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda bulunan hanlar, hamamlar, şadırvanlar, oteller, camiler, havralar, kiliseler ve meydanlar da fotoğraflanabilir. Ayrıca tarihi dokuyu içine alan insan, sokak yaşamı, meslekler ve zanaatkarlar da yarışma kapsamında.

Jüri ve düzenleme kurulu üyeleri, TFSF Temsilcileri ve birinci dereceden yakınları ile
haklarında TFSF tarafından verilmiş TFSF onaylı yarışmalara katılım kısıtlama kararı devam eden
katılımcılar dışında herkese açık olan yarışma 18 yaş üstü için “Fotoğrafçı Gözüyle İzmir Tarihi Kent Merkezi” ve 18 yaş altı için “Gençlerin Gözüyle İzmir Tarihi Kent Merkezi” olmak üzere iki kategoride düzenleniyor.

Her fotoğrafçı en fazla en fazla 5 (beş) adet, belgesel yapısı değiştirilmemiş, renkli veya siyah-beyaz ve daha önce herhangi bir yarışmada ödül kazanmamış fotoğrafla yarışmaya katılabiliyor. Fotoğraflara renk, keskinlik, kontrast, toz alma gibi bazı kabul edilebilir oranda dijital müdahaleler yapılabilir. Bu konuda jürinin kanaati esastır. Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj) ve HDR (High Dynamics Range) tekniği kullanılan fotoğraflar ise yarışma dışında tutulacak.

Yarışma Takvimi
Son başvuru tarihi: 15.11.2020 / 23.00 (TSİ)
Seçici kurul toplantısı: 20.11.2020
Sonuçların açıklanması: 25.11.2020

Jüri
Coşkun Aral, Fotoğraf Sanatçısı, Gazeteci, Belgesel Yapımcısı
Mehmet Gökyiğit, Fotoğraf Sanatçısı, EFIAP/s, KKTC FODER Başkanı
İzzet Keribar, Fotoğraf Sanatçısı, EFIAP
Yusuf Tuvi, Fotoğraf Sanatçısı, AFIAP
Birol Üzmez, Fotoğraf Sanatçısı

Ödüller
18 Yaş Üstü / Fotoğrafçı Gözüyle İzmir Tarihi Kent Merkezi
Birincilik Ödülü: 8.000 TL
İkincilik Ödülü: 6.000 TL
Üçüncülük Ödülü: 4.000 TL
Mansiyon (3 adet): 2.000 TL
Sergileme (20 adet): 500 TL

18 Yaş Altı / Gençlerin Gözüyle İzmir Tarihi Kent Merkezi
Birincilik Ödülü: 3.000 TL
İkincilik Ödülü: 2.000 TL
Üçüncülük Ödülü: 1.000 TL
Mansiyon (3 adet): 500 TL
Sergileme (20 adet): 200 TL

Detaylı bilgi  ve şartname için tıklayınız.