İstinye Üniversitesi Mimarları Konuk Ediyor…

İstinye Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, “Mimarlarla Buluşmalar” seminerlerinde öğrencilerle mimarları bir araya getiriyor.

İstinye Üniversitesi’nin düzenlediği Türkiye’nin önde gelen mimarlarının katılımıyla gerçekleşecek ve 14 hafta sürecek “Mimarlarla Buluşmalar” adlı etkinlikte; ünlü mimarlar Levent Çırpıcı, Can Çinici, Cem Sorguç, Boğaçhan Dündaralp, Emre Torbaoğlu, Emre Erkal, Özgür Bingöl, Kerem Erginoğlu, Hasan Çalışlar, Ömer Selçuk Baz, Erhan Vural, Ahmet Vural, Ahmet Alataş ve Emir Drahşan seminer verecek. Programın son iki haftasında ise, SO? Mimarlık’tan Sevince Bayrak ile Oral Göktaş ve PAB Mimarlık’tan Pınar Gökbayrak ile Burçin Yıldırım öğrencilerle bir araya gelecek. Seminerler dışarıdan katılıma açık ve ücretsiz olarak yapılacak.

28 Şubat 2019 günü Mimar Levent Çırpıcı’nın semineriyle başlayacak olan 14 haftalık programa katılan öğrenciler, aktif çalışan mimarların çalışma yöntemlerini, tecrübelerini ve alana dair düşüncelerini öğrenme fırsatı yakalayacaklar.

Mimarların çalışma yöntemlerini ve proje esnasında işledikleri süreçleri öğrenen öğrencilerin mesleki vizyonlarının genişleyeceğini belirten Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güzin Kaya, geçen sene de benzer bir program uyguladıklarını ve olumlu geri dönüşler aldıklarını söyledi. Mimarların anlatacağı konuları kendilerinin belirleyeceğini söyleyen Prof. Dr. Güzin Kaya, seminerlerin dışarıdan katılıma da açık olduğunu ve dileyen isteyen herkesin katılabileceğini hatırlattı.

Mimarlık öğrencilerinin analitik düşünceyi öğrenmesi gerektiğinin altını çizen Güzin Kaya, “Öğrencilerimiz farklı deneyimlerle karşılaşarak yaratıcı taraflarını destekleyecek. Farklı düşünme biçimleri olduğunun farkına varacak.” sözleriyle seminerlerin önemine dikkat çekti. Konuk olacak mimarlardan kiminin hala elle çizim yapmayı tercih ederken, kiminin sadece yeni teknolojileri kullandığını belirten Prof. Dr. Güzin Kaya, “Mimarlığa dair farklı düşünceleri, farklı yaklaşımları ilk ağızdan dinlemek çok önemli. Öğrencilerimiz Türkiye’de mimarlık mesleğinin nasıl işlediğini görme şansı yakalayacaklar. Mimarlık alan tecrübesinin çok değerli olduğu bir alandır.” dedi.

Seminer Katılımcıları ve Program:

28 Şubat 2019 Perşembe / Levent Çırpıcı

7 Mart 2019 Perşembe / Can Çinici

14 Mart 2019 Perşembe / Cem Sorguç

21 Mart 2019 Perşembe / Boğaçhan Dündaralp

28 Mart 2019 Perşembe/ Emre Torbaoğlu

4 Nisan 2019 Perşembe / Emre Erkal

11 Nisan 2019 Perşembe / Özgür Bingöl

18 Nisan 2019 Perşembe / Kerem Erginoğlu – Hasan Çalışlar

25 Nisan 2019 Perşembe / Ömer Selçuk Baz

2 Mayıs 2019 Perşembe / Erhan Vural

9 Mayıs 2019 Perşembe / Ahmet Alataş

16 Mayıs 2019 Perşembe / Emir Drahşan

23 Mayıs 2019 Perşembe / SO? Mimarlık: Sevince Bayrak – Oral Göktaş

30 Mayıs 2019 Perşembe / PAB Mimarlık: Pınar Gökbayrak – Burçin Yıldırım