Illkirch-Graffenstaden’de Apartman

Mimari Tasarım
tectōne architectes urbanistes

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı
2023 m2

Fotoğraflar
Cyrille Lallement

tectōne architectes urbanistes tasarımı apartmanın hacmi, bulunduğu doğal bölgeye özgü sınırlı kentsel yoğunluk ile tutarlı net bir kompaktlık ifade ediyor.

Proje, Fransa’nın doğusundaki Illkirch-Graffenstaden’deki “Les Prairies du Canal” semtinde, üzerinde araç trafiği olmayan ormanlık bir alanda bulunuyor. Ren-Rhône Kanalı’nın yakınında, doğanın içinde yer alan proje alanı, sakinler arasında sosyal bağlar oluşturmaya imkan tanımış.

Binanın dikdörtgen hacmi, bu eko-bölgeye özgü sınırlı kentsel yoğunluk ile tutarlı net bir kompaktlık ifade ediyor. Tasarım, çevreye yayılmadan mahallenin ihtiyaçlarına cevap veriyor. Tüm cepheler çevreyle diyaloğu artıracak şekilde, aynı prensibe göre tasarlanmış ve binada”arka cephe” bulunmuyor.

Bu sınırlı yoğunluk sebebiyle, zemin katta da konutlara yer verilmiş. Doğal havalandırma ve aydınlatma, altı kata yayılmış 31 dairede akıcı bir şekilde sağlanmış.

Cephe sütunları, klasik ızgara düzenine alternatif şekilde farklı açılarla konumlandırılmış. Beyaz beton sütunlarla birlikte sade bir estetik yaratan ahşap korkuluklar güneş ışığını filtrelediği gibi balkonlara mahremiyet sağlıyor.

Eğimli çatı, binanın formuna dinamizm kazandırıyor ve son katlarda yer alan dairelere daha cömert hacimler sunuyor. En üst katta yer alan ve ortak alanlardan doğrudan erişilebilen geniş bir teras, sakinlerin buluşmasına ve etkinlikler düzenlemesine olanak tanıyor.