BSH Genel Merkezi

Mimari Tasarım
Greater Dog Architects

Tasarım Ekibi
Jin XIN, Red HU, Yanbiao Lu, Keith Guo, Abigale Gu, Zoe Zhang, Wendy Wang

Proje Yeri
Shaoxing, Zhejiang Eyaleti, Çin

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
18.342 m2

Fotoğraflar
Qingwei Meng, Yilun Xie

Greater Dog Architects tarafından tasarlanan BSH Genel Merkezi, gün ışığının kavisli alüminyum yapı kabuğundan yansımasıyla dinamik ve zengin bir ritim oluşturuyor.

BSH Genel Merkezi, Shaoxing kent dokusunda ayırt edici formuyla öne çıkarken perakende alanı, ofis, restoranlar, Ar-Ge ve üretim bölümü gibi işlevleri bir arada barındıran kapsamlı bir program sunuyor. Greater Dog ekibi, Kaz tüyü yatak takımı üreten BSH Genel Merkezi’nin cephesinde, kaz tüyünün beyaz ve doğrusal dokusundan ilham alan bir desen oluşturmuş.

Proje arsasının üçgen formunu yumuşak bir yapı diline dönüştürmeyi hedefleyen tasarım ekibi, bu köşeli etkiyi azaltarak kaz tüyünün yumuşaklığını vurgulayan bir mimari tasarım prensibi benimsemiş. Bu sebeple genel merkez binası, fabrika binalarının domine ettiği çevresiyle güçlü bir kontrast oluşturuyor.

Fabrika ve ofis olmak üzere iki ana işlev altında bölümlere ayrılan bina çift girişe sahip.  Fabrika alanının girişi binanın batısında yer alırken, verimli bir çalışma alanı sağlamak adına ana giriş ile en kısa mesafede konumlandırılmış. Yoldan 30 metre içeri çekilmiş olan kütle, trafik gürültüsünden uzakta olduğundan, ofis ortamını daha bağımsız ve sessiz hale getiriyor.

Binanın alt katları kapalı ve katı bir karaktere sahipken üst katlara doğru kavisli alüminyum levha giydirme cephe sistemi ile yarı saydam cam yüzeyler daha hafif ve geçirgen bir cephe tanımlıyor. Aynı zamanda yapı kabuğu, iç ve dış mekan arasında bir arayüz oluşturuyor. Bu arayüz, binayı dış etkenlerden korumakla kalmayıp, aynı zamanda konforlu bir iç ortam sağlıyor.

Fabrika alanındaki üretim sahaları buzlu cam ile çevrelenerek bir miktar da olsa gizlenmiş. Aynı zamanda buzlu camın yarattığı bulanıklıkla merak duygusu oluşturmak hedeflenmiş. Fabrikada kullanılmış buzlu cam, ofislere denk gelen cephelerde kısmi olarak saydamlaştırılmış ve farklı fonksiyonların gün ışığı ihtiyacına cevap oluşturulmuş. Binanın ofis alanında ise perakende, restoran ve çalışma alanını içeren çok işlevli iç mekanlar sunulmuş. 

Üçüncü katta fabrika ve ofis alanını birbirine bağlayan bir dış koridor tasarlanmış. Yarı açık mekan şeklinde cepheye asılan bu koridor sayesinde, iki ana alan arasında daha akıcı sirkülasyon sağlanmış ve insanların iletişim kurabileceği bir ortak çalışma alanı tanımlanmış. Aynı zamanda bu dış koridor ile, beyaz cam giydirme cephe ve beton arasında denge sağlamak hedeflenmiş. 

BSH Genel Merkezi, malzeme seçimleri sayesinde ışıkla farklı diyaloglar kuruyor; cam malzeme, gün boyu çevredeki ağaçların, binaların ve nehrin görüntülerini yansıtırken kavisli alüminyum levha, gün ışığının yapı kabuğundan yansımasıyla dinamik ve zengin bir ritim oluşturuyor.