İKSV Alt Kat, Camekân İçin Tasarım Önerileri Bekliyor

İKSV Alt Kat, İstanbul Tasarım Bienali ve Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu iş birliğiyle gerçekleştirilecek bir kamusal alan uygulaması için tasarımcılara açık çağrı yapıyor.

İKSV, Şişhane’deki Nejat Eczacıbaşı Binası’nın giriş katında açılacak olan “İKSV Alt Kat: Öğrenme ve Etkileşim Alanı”nın ön cephesinde yer alan vitrin için tasarımcıların önerilerini bekliyor.

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında yapılacak olan 6 metrekarelik vitrin, bir tasarım ve üretim alanına dönüşüyor. Program kapsamında Mart ayından itibaren bir yıl boyunca her ay genç bir grafik tasarımcı ya da iletişim tasarımcısının temel tasarım başlıklarından hareketle üreteceği bir işi kamuya açık bir alanda sergilenecek.

Açık çağrı sonucunda seçici kurul tarafından belirlenecek projeler, 1 Mart 2019’dan itibaren birer aylık sürelerle Nejat Eczacıbaşı Binası’nın ön cephesinde yer alan 6 metrekarelik vitrinde sergilenecek.

Camekân, tasarımın temellerini oluşturan ve yeniden düşünmeyi hedefleyen Nokta, Çizgi, Renk Doku, Boyut, HareketSimetri / AsimetriPozitif / Negatif başlıklarından biri ya da en fazla üçünü kullanabilecekleri işlerle katılmak isteyen tasarımcılara sınırsız bir hareket alanı sunuyor. Üretilecek tasarımlar, 2,5m x 2,4m’lik, 30 cm derinliğindeki camekân içinde sergilenecek. Tasarımcılar işlerini üç ya da iki boyutlu; tipografi, fotoğraf, video gibi farklı malzeme veya baskı yöntemlerini kullanarak hazırlayabilecek.

Projeye İstanbul’da yaşayan, öğrenim gören ya da üreten 26 yaş ve altındaki grafik tasarımcılar ve iletişim tasarımcıları başvurabilir. Başvurular, İKSV ve Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu üyelerinden oluşan 5 kişilik bir kurul tarafından değerlendirilecek. Seçilen tasarımcılara süreç içinde kurul üyeleri tarafından danışmanlık verilerek tasarımların uygulamaya geçme süreci desteklenecek.

Başvurular 1 Şubat 2019 tarihine kadar yapılabilecek.

İlk dönem kurul üyeleri:

Deniz Ova (İstanbul Tasarım Bienali Direktörü)
Didem Ermiş (İKSV Kurum Kimliği ve Yayınlar Direktörü)
Pınar Akkurt (Sanatçı, Tasarımcı, GMK Üyesi)
Umut Südüak (Grafik Tasarımcı, MSGSÜ Öğretim Üyesi, GMK Üyesi)
Volkan Ölmez (Fol Studio Yaratıcı Yönetmeni, GMK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı)