III. Heykelde Yeni Keşifler Yarışması

50. yaşını kutlayan Türkiye’nin en köklü kültür sanat dergisi Milliyet Sanat’ın bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Heykelde Yeni Keşifler yarışması için son başvuru tarihi yoğun talep üzerine 26 Ağustos 2022 tarihine kadar uzatıldı. Henüz keşfedilmemiş yetenekleri desteklemeyi, genç heykel sanatçılarının görünürlüğünü artırmayı, özellikle galerilerde temsiliyeti olmayan sanatçılara yeni kapılar açmayı ve böylece heykel sanatına yeni değerler kazandırmayı amaçlayan yarışma; yaratıcılığını daha geniş kitlelerle buluşturmak isteyen ancak şimdiye kadar buna fırsat bulamamış yetenekleri davet ediyor. Heykelde Yeni Keşifler, geçen yıl olduğu gibi bu yıl yine Mesa Holding’in sponsorluğunda düzenleniyor.

Milliyet Sanat’ın 2019 yılından bu yana düzenlediği III. Heykelde Yeni Keşifler yarışmasının seçici kurulunun üyeleri Aslı Sümer, Berrak Barut, Derya Yücel, Ebru Özdemir, Filiz Aygündüz, Melike Bayık, Meltem Demirören Oktay, Prof. Neslihan Pala, Sabiha Kurtulmuş, Seçkin Pirim ve Sinem Konu Keskinok’tan oluşuyor.

Kazanan yarışmacılara üretim desteği ve sergileme imkanı tanınan yarışmada, seçici kurul tarafından 10 eser belirlenecek. 10 finalist arasından ilk 3’e giren yarışmacıların her biri 15 bin TL üretim desteği almaya hak kazanırken III. Heykelde Yeni Keşifler yarışmasında birinci seçilen genç sanatçı ise, yurtdışında bir ay süren sanat eğitimi ödülünün de sahibi olacak. Ayrıca yarışma sponsoru Mesa Holding tarafından seçilen bir esere, Mesa Özel Ödülü takdim edilecek.

Katılımda yaş ve eğitim sınırının bulunmadığı III. Heykelde Yeni Keşifler yarışmasına başvurular, 26 Ağustos 2022 tarihine kadar heykel.milliyetsanat.com adresi üzerinden yapılabilir.

Seçici Kurul

Aslı Sümer – Artsümer Galeri Kurucusu

Berrak Barut – Koleksiyoner

Derya Yücel – Küratör / Sanat Yazarı

Ebru Özdemir – Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı / Koleksiyoner

Filiz Aygündüz – Milliyet Sanat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Melike Bayık – Küratör / Yazar / Sanat Danışmanı / Akademisyen

Meltem Demirören Oktay – Demirören Holding Yönetim Kurulu Bşk. Yrd. / Koleksiyoner

Prof. Neslihan Pala – Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölüm Başkanı

Sabiha Kurtulmuş – Merkür Galeri Kurucusu / Sanat Danışmanı

Seçkin Pirim – Sanatçı

Sinem Konu Keskinok – Mesa Mesken Sanayi A.Ş. / Projeler Tasarım Koordinatörü