iGuzzini ile Milano Tasarım Haftası’nda Geçmişten Geleceğe

TEPTA’nın kurulduğu günden beri iş ortağı olan iGuzzini’nin köklerine bağlılığı ile yarattığı geleceği sergilediği Re-Future, ışığı ve aydınlatma alanındaki yeni teknolojileri farklı şekilde deneyimlemeyi seven Milano Tasarım Haftası ziyaretçilerinden yoğun ilgi gördü.

ıGuzzini, Via Brera 5’teki sergi alanında küratörlüğünü Scandurra Studio’nun üstlendiği “Re-Future” sergisini düzenledi. Sergide yenilik olarak, Linealuce serisi için geliştirilen Mini 27 R ve Opti Diamond optik özelliğine sahip Cyrstal ürünleri sunulurken; ayrıca iGuzzini aydınlatmalarını benzersiz kılan niteliklerdeki 200 armatürle oluşturulan bir kurulum yer aldı.

Linealuce serisi için geliştirilen Mini 27 R, yerleştirildiği her alanda ışığın istenilen şekilde yönlendirilebilmesi için patentli ve üçlü optik teknolojisi kullanılan, minimal bir teknik aydınlatma olarak sunuldu. Duvar, sıva üstü ve sarkıt olarak monte edilebilen ürün, dahili ve eklenebilen aksesuarları ile maksimum konforda kişiselleştirilebilen bir ışık dağılımı sağladı.

Crystal, minimalist tasarımı ve 155 lm/W’ı bulan ışık verimliliği ile mekanlarda yüksek görsel konfor sağlayan bir lineer aydınlatma olarak sunuldu. Ürün kapalı haldeyken patentli Opti Diamond optiğinin oluşturduğu ışık yansımaları ile mekanda büyülü bir etki yaratıyor. Katadioptrik prensibi optimize eden, olağanüstü bir parlaklık, görsel konfor ve yüksek verimlilik üreten bu malzeme, iGuzzini’nin titiz mühendislik çalışmasının sonucu olarak sunuldu. Ürünün, doğru ışık kullanımını daha basit ve etkili hale getiren “Akıllı Işık Kontrolü” uygulaması aracılığıyla akıllı telefon kullanılarak kontrol edilmesi ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.

Light Gate’in avlusunda konumlanan kurulum ile ziyaretçiler, markanın grafik, genel, dikey ve kılavuz olarak kullanılan farklı ışık türlerini deneyimleme fırsatı buldular.

iGuzzini, INTERNI ile iş birliği kapsamında, Milano Üniversitesi’nin giriş holüne yerleştirilen, küratörlüğünü Scandurra Studio’nun üstlendiği “Life” enstalasyonu ve Milano Üniversitesi’nin avlusuna yerleştirilen, Ron Arad tarafından tasarlanan mermer enstalasyonu aydınlatması ile akıllı, yüksek performanslı, sürdürülebilir aydınlatmalarının mimari aracılığıyla nasıl yeni bir gelecek yarattığı gösterdi.

iGuzzini, İtalian Echoes koleksiyonu ile Elle Decor Italia’nın Studio Calvi Brambilla küratörlüğünde düzenlediği “Design Forever” sergisinde de yer aldı. Palazzo Bovara’da sergilenen koleksiyon, Guzzini kardeşlerin İtalyan tasarımının özgünlüğünü korumak amacıyla Luigi Massoni, Gio Ponti’yi ve Rodolfo Bonetto ile iş birlikleri sonucunda ortaya çıkan Polsino, Zurigo, Nitia ve Sorella ürünlerinden oluşturuldu. iGuzzini tamamen geri dönüştürülebilen PMMA malzemeden üreterek yeniden sunduğu bu koleksiyon ile köklerine olan bağlılığını ve termoform teknoloji ile gösterdiği gelişimi yansıttı.

Gio Ponti tarafından tasarlanan Polsino masa lambasının yenilemesinde alüminyum aksesuarlar dikkat çekti. 21 cm boyunda 13 cm eninde, 17 cm yüksekliğinde ve 25 cm boyunda 13 cm eninde, 38 cm yüksekliğinde ölçü alternatifleri bulunan tasarım, sadeliği ve işlevselliği ile hem dekoratif hem teknik aydınlatma olarak tanıtıldı.

Luigi Massoni tarafından tasarlanan Zurigo sarkıt, yeni mat yüzey renkleri ile ziyaretçilerle buluştu.

Eğik silindirik formda, şeffaf PMMA gövde üzerine kesilmiş küre şekliyle Nitia masa lambası, tasarımcısı Rodolfo Bonetto’nun sade ve bilinen geometrik formları ifade biçimi olarak benimsediğini bir kez daha hatırlattı.