HV Evi

Mimari Tasarım
Studio Luiz Veneziano de Arquitetura

Proje Yeri
São Paulo, Brezilya

Tamamlanma Tarihi
2020

Fotoğraflar
Xavier Neto

Studio Luiz Veneziano de Arquitetura tarafından tasarlanan HV Evi’nde tüm yaşam alanları entegre edilerek geniş ve havadar mekanlar yaratılmış ve metrekare ihtiyacı azaltılmış.

Brezilya’nın São Paulo şehrinde yer alan HV Evi, işverenin “düzenli bir programa ve sade çizgilere sahip, az bakım gerektiren ve arkadaşlarını-akrabalarını rahatça ağırlayabileceği açık mekanlara sahip bir ev ” istekleri doğrultusunda, sınırlı bir bütçe ile tasarlanmış. Tasarım ekibi, bunlara ek olarak doğal ışık ve havalandırmadan en iyi şekilde yararlanarak, iç ve dış mekanı entegre etmeyi hedeflemiş.

Gizli bir niş içinde kayabilen büyük bir cam kapı sayesinde tüm yaşam alanlarının entegrasyonu, evin metrekare ihtiyacını önemli ölçüde azalttığı gibi harici bir terasa olan ihtiyacı da ortadan kaldırmış. Aynı tasarım stratejisi tüm mekanlarda uygulanarak geniş ve havadar bir konut tasarımı elde edilmiş. Evin salonu, yemek odası veya mutfağı yok. Tüm bu alanları içeren geniş bir teras kurgulanmış.

Beyaz rengin baskın olarak kullanıldığı tasarımda yer yer prekast beton görüntüsü sunuluyor. Garaj kapısı, giriş kapıları ve cephenin bir bölümü, tasarımı karakterize eden paslanmış görünümlü karbon çeliği ile kaplanmış.