“Huangchuan Three Gorges” Manzara Alanı’ndaki Cam Köprü

Mimari Tasarım
Zhejiang Üniversitesi Mimari Tasarım ve Araştırma Enstitüsü

Tasarım Ekibi
Xie Xu, Sun Liangfeng, Wang Weilong, Dong Weiwei, Wu Pu

Proje Yeri
Lianzhou, Çin

Tamamlanma Tarihi
2020

Video ve Fotoğraflar
Lianzhou Qingtian Tourism Development Co., Ltd.

Zhejiang Üniversitesi Mimari Tasarım ve Araştırma Enstitüsü tarafından, bağlantı ve iletişimi simgeleyen bir sanat ürünü olarak tasarlanan ve 526,14 metre uzunluğa sahip asma cam köprü, doluluk ile boşluğu, modern ile klasiği birleştiren inşa edilmiş bir peyzaj tanımlıyor.

“Lingnan bölgesindeki pitoresk koridor” olarak bilinen Huangchuan Three Gorges, Beijiang Nehri’nin ana kolu ve Qianghan Antik Yolu’nun sonudur. Manzarası şiirlere konu olan bu alanda bulunan cam köprü, Zhejiang Üniversitesi Mimari Tasarım ve Araştırma Enstitüsü tarafından tasarlanmış.

Tasarım ekibi, “Huangchuan Three Gorges” Manzara Alanı’ndaki cam köprüyü bağlantı ve iletişimi simgeleyen bir sanat ürünü olarak ele almış; yenilikçi inşaat yöntemlerini uygulayarak yapıyı doğal çevreye entegre etmiş. Köprü, geçirgenliği çok yüksek olan, 4,5 cm kalınlığındaki 3 adet temperli lamine camdan oluşuyor. Tasarımda beton dübellere sabitlenmiş, rüzgara dayanıklı bir halat sistemi kullanılmış. Cam, paslanmaz çelik korkuluklar, köprü kuleleri ve kırmızı çelik halatlardan oluşan strüktür, doluluk ile boşluğu, modern ile klasiği birleştiren inşa edilmiş bir peyzaj tanımlıyor.

Çin’in güneydoğusunda bulunan Guangdong, yaz aylarında sık sık tayfunlardan etkileniyor. Bu durum, köprünün geniş açıklığı ile birlikte yüksek bir rüzgar direnci performansını zorunlu kılmış. Tasarım ekibi, birtakım test ve simülasyonlar ile titreşimin ana frekansını ve modlarını analiz etmiş; kritik titreşim hızını belirlemiş. Strüktürel öğelerin tasarımı da bu veriler ile şekillenmiş.

8,8 metre genişliğe ve 201 metre yüksekliğe sahip köprü, 526,14 metre uzunluğuyla dünyanın en uzun asma cam köprüsü ünvanını kazanmış.