House Tokyo

Mimari Tasarım
UNEMORI ARCHITECTS

Proje Yeri
Tokyo, Japonya

Yüklenici
Fukazawa Corporation

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
52 m2

Fotoğraflar
Kai Nakamura

UNEMORI ARCHITECTS, House Tokyo projesinde bir asma kat, değişen kat yükseklikleri ve stratejik olarak konumlanmış büyük pencereler ile küçük ancak ferah mekanlar sunarak kentsel yoğunluğun getirdiği zorluklara başarılı bir cevap üretmiş.

Tokyo’nun merkezinde yoğun nüfuslu bir bölgede, iki konutun arasında kalan küçük bir alanda inşa edilen House Tokyo, sadece 26 m²’lik ayak izi ve toplam 51 m²’lik kullanım alanı ile yoğun kentsel alanlar için mimari bir model teşkil ediyor.

Tasarım ekibi bir asma kat, 1,9 metreden 4,7 metreye değişen kat yüksekliği ve stratejik olarak konumlanmış büyük pencereler ile küçük ancak ferah mekanlar sunarak kentsel yoğunluğun getirdiği zorluklara başarılı bir cevap üretmiş. Metrekare kısıtlamasına rağmen geniş ve keyifli mekanlar yaratıldığı gibi gün ışığı ve doğal hava sirkülasyonu açısından verimli bir konut elde edilmiş.

Yatak odası ve banyo, doğal ışıkla aydınlanan bodrum katta yer alırken açık planlı mutfak ve yemek alanı, yüksek tavanlı asma katta konumlandırılmış. Dış duvarlar, üst katta geri çekilerek bir teras oluşturulmuş.

Ahşap konstrüksiyona sahip evin cepheleri oluklu sac levhalarla kaplanmış.