Hometown Moon Şapeli

Mimari Tasarım
Syn Architects

Tasarım Ekibi
Zou Yingxi, Liu Yuan, Jin Nan

Proje Yeri
Tai’an , Çin

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
1469 m²

Fotoğraflar
Zheng Yan

SYN Architects tarafından Çin’in Tai’an kentinde tasarlanan Hometown Moon Şapeli, yansıtıcı havuzun önündeki geniş cam ve beton cephesi ile kendisini parlak bir daire olarak görünür kılıyor.

Hometown Moon’un orijinal konsepti 2019 yılında Nianhua Körfezi’nde yapılan bir festivalde uçurulan ve aya benzeyen bir balondan ilham alınarak ortaya çıkmış. Bu performanstan çok etkilenen tasarımcılar dolunay benzeri bir tasarımı kendi bölgeleri için tasarlamayı düşünmüşler. Hometown Moon’un inşa edileceği alan birkaç faktör göz önünde bulundurularak belirlenmiş. Yapının yüksekliği arka tarafında bulunan dağları engellemiyor ve önündeki tepeler tarafından da engellenmiyor. Orantısal olarak, yapının su üzerindeki yansımasıyla birlikte bir dolunay şekli oluşturması için cephenin büyüklüğü ve su yüzeyinin alanı birbirine denk getirilmiş.

Zemin katın içinde, aynalı bir tavandan aşağı inen özdeş bir yarım daire cephedekine benzer bir etki yaratıyor. 11.000 metrekarelik tören salonu, 20 mil karelik dağlık kırsal köyleri geliştirmek ve bölgeye daha fazla turizm ve iş getirmek amacıyla başlatılan bir projenin bir parçası olarak tasarlanmış. Hometown Moon, 2019 yılında aynı bölgeye inşa edilen Hometown Cloud’tan sonraki ikinci cazibe merkezi olma özelliğini taşıyor.