“Haiti’de Kır Okulu” Yarışması

Güney Amerika merkezli insani dernek kuruluşu TECHO, Archsharing iş birliği ile Haiti’de bir kır okulu tasarımı için çağrıda bulunuyor.

“Rural School in Haiti” yarışmasında katılımcılardan, UNICEF’e göre, nüfusunun %25’den fazlasının okuma yazma bilmediği ve çocukların %50’sinin okula gidebildiği Haiti’de bir kır okulu tasarımı için öneriler bekleniyor. Sosyal, inşai ve ekonomik birçok zorluğu göz önünde bulunduran bir tasarım geliştirilmesini hedefleyen yarışma, Haiti’deki eğitim koşullarının iyileştirilmesini amaçlıyor.

Yarışma aynı zamanda, eğitime erişim bağlamında oldukça önem taşıyor. Kontraplaklardan yapılı bir sınıf ve günlük bakım merkezi olarak hizmet veren bir çadırdan oluşan mevcut okul yapısının, yenilendiğinde 50’den fazla çocuğu, 7 seviyeden oluşan sınıflarda barındırması öngörülüyor.

Yarışma sonucunda seçilecek ve iki aşamalı bir inşaat sürecine tabi tutulacak olan projede ilk aşama, sınıfların inşasını ve temel gerekliliklerin sağlanmasını içerirken ikinci aşamada kantin ve çok amaçlı salon gibi mekânların eklenmesi bekleniyor. Bunlara ek olarak, çocuklara oyun alanları sağlayan rekreatif alanlarla tasarımın tamamlanmasına da oldukça önem veriliyor.

Yarışmanın son teslim tarihi 23 Eylül 2019. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Ödüller

Birincilik Ödülü: 1500 Euro

İkincilik Ödülü: 1000 Euro

Üçüncülük Ödülü: 500 Euro

Jüri

Dominique Coulon, Dominique Coulon

Bertrand Schippan, MVRDV

Jurriaan van Stigt, Levs Architecten

Bonaventura Visconti di Modrone, ABVM

Delphine Desert, Atelier A+1