Guará Evi

Mimari Tasarım
Nommo Arquitetos 

Tasarım ekibi
Helio Dorta, Luana Barrichelo, Fernanda Linero, Jefferson Carollo Filho, Elaine Fuson, Matheus Bandoch

Proje Yeri
Curitiba, Brezilya

Ana Yüklenici
Revestone

Strüktür Mühendisliği
Ion Engenharia

Tamamlanma Tarihi
2020

Proje  Alanı: 191 m²

Fotograflar
Eduardo Macarios  

Nommo Arquitetos tarafından tasarlanan Guará Evi’nde kullanıcıların öncelikli tasarım parametreleri olan ışık, sıcaklık ve iç mekanlar ile bahçe arasındaki iletişim vurgulanmış.

Curitiba’nın kuzeyindeki Pilarzinho mahallesinde, büyük bir parkın yanında yer alan ve iki kızı olan genç bir çift için tasarlanan Guará Evi, işverenin talepleri doğrultusunda, bol güneş ışığı alarak sıcak bir ortam yaratacak ve iç mekanlar ile bahçeler arasında diyalog kurulacak şekilde kurgulanmış.

Yanlardan arsanın sınırlarına dayanan yapı, arsanın arka sınırından bir miktar geri çekerek net bir arka bahçe ve tekil bir kütle tanımlanmış. Merdivenler ile hidrolik altyapı merkeze yerleştirilmiş ve zemin kat açık bırakılarak geleneksel ve düşük maliyetli bir yapı modülasyonu oluşturulmuş.

İşlevsel olarak üç bölüme ayrılan zemin katın merkezinde servis alanları bulunurken sol bölümde ön ve arka bahçe ile geniş açıklıklarıyla diyalog kuran yaşam alanı ve yemek alanı, sağda ise arka bahçeye açılan bir garaj yer alıyor.

Üst katta ise yine merkezde servis hacimleri konumlandılırken ebeveyn odasının sabah ışığını alması sağlanmış. Kütüphane ve çalışma alanına ise evin güneşten en az etkilenen bölümünde yer verilmiş.

Işığın eve girişini iyileştirmek için yapılan ekleme ve çıkarma sürecinde zemin katta ön tarafa servis alanına bağlı bir veranda eklenmiş ve ikinci katta iki balkon oluşturulmuş. Yüksek tavan, beyaz duvarlar ve boydan boya camlarla aydınlatma sorununu çözülürken, hem kış hem de yaz aylarında termal kaliteyi sağlamak için seramik blok ayaklar ve taş yünü ile izole edilen alçıpan duvarlar tercih edilmiş. Duvar ve doğramalardaki renk seçimi ve zemindeki turuncu epoksi yüzey ile sıcak bir ortam yaratılmış.