Green Office ENJOY

Künye

Mimari Tasarım

Baumschlager Eberle Architects, SCAPE

Proje Yeri

Paris Fransa

İşveren

Bouygues Immobilier, Caisse des dépôts et consignations

Alan

17.400 m2

Tamamlanma Tarihi

2018

Fotoğraflar

Luc Boegly

Baumschlager Eberle Architects’in SCAPE iş birliği ile tasarladığı, Paris’in pozitif enerji standartlarına göre inşa edilen ilk binası olma özelliğine sahip Green Office ENJOY, bulunduğu bölgede röper noktası oluşturuyor.

Green Office ENJOY, Paris’in gelişmekte olan Clichy-Batignolles kentsel gelişim bölgesinin önemli bir parçasını oluşturan yenilikçi bir karaktere sahip bina kompleksinin içerisinde yer alıyor. Bu bölge için bir odak noktası niteliğinde olan yapının yedi katı, ofisler, ortak çalışma alanı ve şirket genel merkezini kapsıyor.

Green Office ENJOY aynı zamanda bir pasaj olarak hizmet verirken, kullandığından daha fazla enerji üretme özelliğiyle de sürdürülebilir bir yapı olma özelliğini taşıyor. Yapının tasarımında bir yandan bitişiğindeki cephelerle kesintisiz bir görsel ilişki kurması hedeflenerek bölgenin endüstriyel mirasını da göz önüne alan mimari bir yaklaşım sergilenmiş.

Konumuyla güçlü bir ilişki içerisinde olan yapıda sütunlar, kirişler, döşemeler de dahil tüm yapı elemanlarında ahşap malzeme tercih edilerek yapının olabildiğince hafif olması sağlanmış. Böylelikle aynı zamanda beton malzemeye kıyasla, 2900 ton daha az karbondioksit salınımı elde edilmiş. Beton ise yalnızca yapının altından geçen trenlerin oluşturduğu titreşimi emmesi amacıyla zemin döşemesinde kullanılmış.

Yapının merkezi kütlesinden çıkan üç kanadı da kendilerini çevreleyen bölgeyle birbirlerinden farklı ilişkiler kuruyor. İki kanat açılı bir biçimde Rue Mstislav Rostropovitch caddesini takip ederken diğer kanadın dar kısmı pasajı mahalleyle ilişkilendiriyor. Güneybatıda ise peyzajlı bir avlu bulunuyor.