Grava House

Mimari Tasarım: Estudio PKa

Baş Mimarlar: Ach. Ignacio Pessagno, Ach. Lilian Kandus

Tasarım Ekibi: Lilian Kandus, Ignacio Pessagno, Lucila López, Denise Andreoli, Belén Luna Crook, Milagros Caride, Belén López Astrada, Vanesa Rolón, Denise Bardelli, Melany D’angelo, Sofia Vier Abinet

İç Mimari Tasarım: Suma

Proje Yeri: Tigre, Arjantin

Peyzaj Tasarımı: Grun

Strüktür Tasarımı: José Luis Pisani

Tamamlanma Tarihi: 2021

Toplam İnşaat Alanı: 417 m2

Fotoğraflar: Alejandro Pera

Estudio PKa tasarımı Grava House, kullanıcılarına iç ve dış mekanlar arasındaki akışkanlık hissine bitki örtüsünün eşlik ettiği açık ve yarı-açık alanlar sunuyor. 

Arjantin’in Buenos Aires eyaletindeki Tigre kentinde  yer alan ve kuzeydoğu yönelimiyle Nordelta’da bulunan Virazon mahallesinin merkezi lagününe doğrudan bakan Grava House, Estudio PKa tarafından tasarlanmış. Çevresini iyileştirmeyi ve ev yaşamın mahremiyetini öncelikli tutan mimarlar projenin tasarımında yalın ve temiz bir geometri oluşturarak işe başlamışlar. 

Tektonik bir kütle olarak tasarlanan Grava House’un cepheleri zemin kat seviyesinde, ev sahibinin özel isteği üzerine nostaljik bir yaklaşımla doğal taşla biçimlenmiş. İki katlı evin giriş katında yeri tanımlayan bir bağlam olarak başrolü üstlenen taş bazanın üzerine daha hafif bir üst kat yerleştirilmiş. İç bahçeler ve geniş açıklıklarla daha büyük bir hacim olarak algılanan giriş katta yaratılan bu boşluklar hem gün ışığından daha fazla yararlanmayı sağlıyor hem de kullanıcılar için daha zengin iç mekanlar yaratıyor. 

İç mekanlardaki hafif ve geçirgen malzemelerin kullanımı cephelerindeki masif ve sağlam görünümle tezat oluşturuyor. Evin girişindeki sirkülasyon rotası kesintisiz ve akıcı bir şekilde, yaşantıyı sokağa sızdırmayan bir yaklaşımla ilerliyor.  Ancak evin içine doğru gidildikçe bu sızdırmazlık daha geçirgen bir hal alarak kayboluyor. Manzara ve doğal ışığın pencerelerden içeri alınarak doğayla eşsiz bir bağlantının yakalandığı evde ışık ve gölge yansımaları bir diğer odak noktası olan suyun üzerinde hayat buluyor. 

Geçirgenlik ve çevre arasında sağlam bir ilişkinin kurgulandığı evde mimarların üstesinden geldikleri en önemli zorluklardan biri de dışarıdaki bitki örtüsü ve doğanın evin içine doğru alınması olmuş. İç ve dış mekanlar arasındaki akışkanlık hissi bitki örtüsünün de eşlik ettiği geniş açık ve yarı-açık alanlar ile sağlanmış.