GMW MIMARLIK 19 Yaşında!

Yurt içinde ve yurt dışında pek çok ödüllü mimari ve iç mimari projeye imza atan GMW MIMARLIK; kuruluşundan günümüze uzanan süreçte ekip ruhuna önem veren yapısıyla, farklı tecrübeye ve yeteneğe sahip birbirlerini tamamlayan mimarlardan oluşan ekibiyle ve kurumsal yapıyı sürdüren vizyonuyla 19 yıldır başarılarına yenilerini ekliyor.

Kökleri, Kurucu Ortak Mimar Ali Evren Özveren’in 4. kuşak ortağı olduğu Londra merkezli GMW Architects’e dayanan ve 50 yıllık uluslararası bir mimari birikimin üzerine kurulan GMW MIMARLIK, bu sene kuruluşunun 19. yıldönümünü kutluyor. 2011 yılından günümüze Dicle Demircioğlu ile Pınar İlki Emekçi’nin ortaklığıyla büyüyen GMW MIMARLIK, kazanılan bilgi birikimi ve deneyimin nesilden nesile aktarılarak ve geliştirilerek sürekliliğinin sağlanmasını hedefliyor.

Kurulduğu günden bu yana mesleki hayata yön veren ana prensiplerini, ofis kültürünü ve etik değerlerini tamamıyla koruyarak mimarlık pratiğinin dünyadaki gelişmelerine paralel yönde kendini her daim geliştiren GMW MIMARLIK, özellikle uluslararası platformlarda yarışan ve büyük ölçekli projeleri üstlenen bir mimarlık ofisi olarak uluslararası standartlarda ve güncel teknolojiler eşliğinde projeler üretiyor.

GMW MIMARLIK günümüzde 3 ortak ve İstanbul’daki ofiste yer alan 30 mimardan oluşan kadrosuyla özellikle havalimanı terminali projelerinde lider bir firma olarak faaliyetini sürdürüyor. Bunun yanı sıra 2018 yılında Karadağ’da kurulan yeni firma GMWM2, bölgenin en prestijli projelerinden birinin tüm tasarım yönetimini üstlenmiş durumda. GMW MIMARLIK, bu 20 kişilik yeni ekip ile Balkanlar ve Avrupa’da daha aktif olmayı hedefliyor.

Geçen 19 yıl içinde dünyanın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösteren GMW MIMARLIK’ın Mısır, Suudi Arabistan, Hollanda, İtalya, Letonya, Makedonya, İran, Etiyopya, Kuveyt, Filipinler gibi pek çok farklı coğrafyada proje yürütme şansı oldu. GMW MIMARLIK güncel olarak Irak, Özbekistan ve Karadağ’da aktif proje çalışmalarına devam ediyor.

19 yılda dünyanın farklı ülkelerinde tasarlanan 20’den fazla havalimanı…

Kurulduğu günden bu yana dünyanın farklı ülkelerinde 20’den fazla havalimanı projesinde ve farklı rollerde yer alan GMW MIMARLIK, başarılı olmak ve rakipler arasından sıyrılmak için uzmanlaşmanın önemine yürekten inanıyor. Her bir projeden farklı şeyler öğrenen ve dünyada neler olduğunu takip ederek kendisini sürekli olarak geliştiren GMW MIMARLIK zamanla uluslararası platformlarda söz sahibi olmuş ve Roma Fiumicino Havalimanı ve Amsterdam Schipol Havalimanı gibi büyük ve prestijli projelerde bizzat idarelere ve tasarım firmalarına terminal planlaması konusunda danışmanlık hizmeti vermiş.

Uluslararası deneyimleri sayesinde ya bizzat ortak olarak, ya bir ekibin parçası olarak ya da işverenler adına kendilerini denetleyen konumdaki pek çok farklı uluslararası firma ile proje yürüten GMW MIMARLIK, bu sayede uluslararası standartlarda proje üretimi ve yürütülmesi konusundaki bilgilerini her daim güncel tutabiliyor ve tecrübeleri sayesinde kültürel farklılıkları kısa sürede bertaraf ederek aksiyon alabiliyor.

Uluslararası projelerde yer alan bir firma olarak dijital teknolojilerdeki gelişmeleri yakından takip eden GMW MIMARLIK, son yıllarda mimarlık ve inşaat sektöründe iş yapma yöntemlerini tamamıyla değiştiren BIM sistemini de oldukça önemsiyor. GMW MIMARLIK bugün sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda dünyadaki mimarlık ofisleri arasında da büyük ölçekli projelerde BIM teknolojisini tam anlamıyla ve başarıyla kullanan sayılı firmalardan biri.

Her ülkenin sadece bir mimarlık ofisi tarafından temsil edildiği Avrupa Mimarlar Birliği’nin (European Architects’ Alliance) kurucu üyelerinden biri olan GMW MIMARLIK, 2000 yılından bu yana aktif olarak birlik içerisinde yer alıyor. Üye ülke sayısı her geçen yıl artan Avrupa Mimarlar Birliği; Londra, İstanbul, Brüksel, Berlin, Milano, Helsinki, Dublin, Kopenhag, Amsterdam gibi Avrupa’nın önemli pek çok merkezinde yerleşik olan ve dünyanın çeşitli yerlerinde çok farklı projelere imza atan 20’den fazla saygın mimarlık ofisinin üyeliğinden oluşuyor.

Gelecekte de uluslararası standartlarda ve uluslararası projelerde çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan GMW MIMARLIK ortakları, şu anda dünyanın sayılı mimarlık büroları tarafından kullanılan teknolojileri kullandıklarını, bu özelliği devam ettirip her daim güncel kalmayı ve Karadağ’da kurulan ikinci ofiste 20 kişilik ekipleriyle de Balkanlar ve Avrupa’da daha aktif olmayı hedeflediklerinin de altını çiziyorlar. Roma Fuimicino, Amsterdam Schiphol, Filipinler Clark havalimanları, Portonovi gibi direkt yabancı yatırımcı, idare veya proje yönetim firmaları tarafından davet edildikleri projelerin sayısını artırmak ise GMW MIMARLIK’ın en yakın hedefleri arasında geliyor.