Gençler ve Yetişkinler, Doğal Malzemelerden Mürekkep Yapıyor…

Pera Müzesi Öğrenme Programları, “Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” sergisi kapsamında gençlere, yetişkinlere ve 60+ gibi farklı yaş gruplarına yönelik çeşitli atölyeler düzenliyor. Katılımcıları Çin güncel sanatından pratiklerle buluşturmayı amaçlayan atölyeler, sergide yer alan doğal formlar, manzara resimleri ve kaligrafiden ilham alıyor.

Pera Öğrenme’nin, Pera Müzesi’nde devam eden “Mürekkepten” sergisinden yola çıkarak oluşturduğu gençlere ve yetişkinlere yönelik atölyeleri başlıyor. Çin güncel sanatına odaklanan atölyeler arasında 13-17 yaş gruplarına yönelik “Renklerin Dansı: Sulu boya ile Renkler”; 18+ yaş gruplarına yönelik “Şifalı ve Doğal Mürekkepler”; 60+ yaş gruplarına yönelik “Paketle ve Boya!: Soyut Resimler” bulunuyor. Atölyeler, 27 Nisan – 25 Mayıs tarihleri arasında düzenleniyor.

Farklı yaş grupları, farklı malzeme ve teknikleri keşfediyor

Genç katılımcılara yönelik hazırlanan “Renklerin Dansı: Sulu boya ile Renkler” atölyesi, “Mürekkepten” sergisinde yer alan sanatçı Sanatçı Xu Hongming’dan ilham alıyor. Katılımcılar atölyede sulu boya ile farklı malzemeleri karıştırarak renk pigmentlerinin kağıt üzerinde dağılmasına yönelik deneyler yapıyor, ardından kuru çiçek, yaprak gibi doğadan malzemeler ekleyerek resimlerine boyut katıyor.

18 yaş ve üzeri için tasarlanan “Şifalı ve Doğal Mürekkepler” atölyesinde katılımcılar, tüketilen gıdalardan boya yapımını öğreniyor, ardından bu boyaları tuval üzerine uyguluyor. 60 yaş ve üzeri katılımcılara açık olan “Paketle ve Boya!: Soyut Resimler” atölyesi ise, sergide yer alan eserlerin, mürekkep resim geleneğini nasıl yeniden ele aldığını ve bu güçlü geleneği nasıl zenginleştirdiğini vurguluyor. Atölyede katılımcılar, kağıt paketleme tekniğini kullanarak deneysel formlardaki soyut resimleri tasarlama fırsatı yakalıyor.