“Geleceğin Kütüphanesi” Yarışması

CODE – COmpetitions for DEsigners ve Genova Üniversitesi’nin düzenlediği “Geleceğin Kütüphanesi” yarışması katılımcılara bilgi ve öğrenme mekânlarının geleceğini yorumlama ve yeniden şekillendirme fırsatı tanıyor.

Geleceğin Kütüphanesi Yarışması tasarımcılardan Genova Üniversitesi için bir “öğrenme mekânı” yaratmasını bekliyor. “Kütüphanelerin geleceği nedir, geleceğin kütüphanesi nasıl olmalı” sorularına cevap arayan yarışma, dünyanın her yerinden katılımcıları öğrenme ve bilgi mekânlarının geleceği hakkında düşünmeye davet ediyor.

Kütüphaneler tarih boyunca kolektif hafızanın toplandığı ve depolandığı bir merkez olma özelliğine sahipti. Bunun yanı sıra, insan deneyimlerini antik çağlardan günümüze aktaran, önemli bir bilgi toplayıcı olma rolünü üstlendi.

Bugüne kadar bilgiler kitaplar yoluyla nesilden nesile aktarıldığı için, belirli arşivleme ve depolama mekânlarına yani kütüphanelere ihtiyaç duyuluyordu. Günümüzde ise bilgi, her an her yerde erişilebilir hale geldi. Sanal ortam, bilgiye erişim için eşi benzeri görülmemiş fırsatlar yaratıyor. Dolayısıyla bilgiye erişim kitapların ötesine geçiyor.

Yarışmada tasarımcılardan kütüphanelerdeki araştırma ve arşivleme alanlarının hızı ve etkinliği ile sanal dünyanın sunduğu kaynakların güvenilirliğini irdeleyerek, gelenek ve yenilik arasında farklı bir yorumlama yaratması bekleniyor. Katılımcılar bu yarışma ile birlikte, kültürel alanların evrimi hakkındaki uluslararası tartışmayı yönlendirecek, yeni bir mimari model oluşturma şansına sahip olacaklar. Yarışma sonucunda birinci, ikinci ve üçüncülük ödüllerinin yanı sıra, 30 proje finalist olarak belirlenecek ve ayrıca 10 mansiyon ödülü verilecek. Yarışmanın son teslim tarihi ise 10 Nisan 2019.

Yarışma Takvimi

Yarışmaya kayıt için son tarih: 7 Nisan 2019

Çalışmaların teslimi: 10 Nisan 2019

Jüri üyeleri: Giancarlo Mazzanti (El Equipo Mazzanti)
Aser Giménez Ortega (MVRDV)
Fedele Canosa (Mecanoo Architecten)
Emanuele Magi (Università degli Studi di Genova)
Christian Hämmerle (Snøhetta)

Ödüller

Birincilik ödülü: 7.000 €

İkincilik ödülü: 5.000 €

Üçüncülük ödülü: 3.000 €

Detaylı bilgi için tıklayınız.