Geleceğe Yadigar Sergisi The Circle’da Açıldı

Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), The Circle ve Yonga Mobilya’nın iş birliğiyle hayata geçen program kapsamında ilan edilen Açık Çağrı ile seçilen tasarımcıların Amerikan sertağaçları ile geliştirdikleri zamansız tasarımlar 15 Ekim’e kadar The Circle’da izleyiciyle buluşuyor.

2022’de ilan edilen Açık Çağrı sonucunda Tom DixonMelkan Gürsel, Defne Koz, Seyhan Özdemir, Mehmet Ali Uysal’ın yer aldığı jürinin çok sayıda nitelikli başvuru arasında yaptığı zorlu bir değerlendirme süreci sonucunda oluşturduğu seçkide İstanbul, İzmir,  Milano ve Hong Kong gibi farklı şehirlerden mimarlık, iç mimarlık ve tasarım alanlarında üretimler yapan 5’i bireysel, 1’i ekip, 1’i stüdyo olmak üzere 7 tasarım pratiği ve 9 tasarımcı yer alıyor.

Açık Çağrı ile başlayan ‘Geleceğe Yadigar’ programı, seçilen dokuz tasarımcının  gelecek nesillere ‘yadigâr’ olarak aktarılabilecek, sürdürülebilirlik, uzun ömürlülük ve kalite ölçütleri ekseninde Amerikan sertağaçları ile oluşturdukları tasarım önerileri üzerinde jüri üyeleri  ve projenin üretim partneri Yonga Mobilya ile birlikte çalıştıkları tasarım geliştirme süreci ile devam etti. Akabinde titiz bir şekilde yürütülen üretim süreci sonrasında Amerikan kırmızı meşesi, Amerikan akçaağacı ve Amerikan kirazı  olmak üzere üç farklı ağaç türü kullanılarak hayata geçen farklı işlev ve ölçeklerde mobilya, obje ve heykel çalışmalarından oluşan eşsiz bir seçki ortaya çıktı.

7 Eylül’de çok sayıda davetlinin katılımı ile gerçekleşen özel bir Açılış Gecesi ile başlayan sergiye, seçilen tasarımcılarla yapılacak söyleşiler eşlik edecek. Sergi 15 Ekim’e kadar ziyaret edilebilir, Eylül ve Ekim ayı içerisinde sergiye eşlik edecek söyleşi programı için The Circle web sitesi ziyaret edilebilir.

Program Takvimi

Sergi

8 Eylül – 15 Ekim 2023

Yan Etkinlikler

16 Eylül 2023 – Söyleşi (Oturum dili Türkçedir)

Ayça Yılmaz, Deniz Koldaş & Nazlı Mutlu, Gürcan Bulut

30 Eylül 2023 – Söyleşi (Oturum dili İngilizcedir)

Aslı Eylem Kolbaş, Öykü Üner, Studio Yellowdot

AHEC, The Circle ve Yonga Mobilya ortaklığında gerçekleşen Geleceğe Yadigâr projesinin detaylarını ve seçilen tasarımcıları incelemek web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Proje kataloğuna da bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.