Fumihiko Maki, 95 Yaşında Hayatını Kaybetti

Özgün modernist yaklaşımıyla tanınan, Pritzker Ödülü sahibi Japon mimar Fumihiko Maki, 95 yaşında hayatını kaybetti.

Saygın Japon mimar ve Pritzker Ödülü sahibi Fumihiko Maki, Tokyo’daki evinde, 6 Haziran’da 95 yaşında hayatını kaybetti. Modernist yaklaşımıyla tanınan Maki, New York’taki eski Dünya Ticaret Merkezi’nin yerinde bulunan bir gökdelen olan 4 World Trade Center gibi önemli eserlerin tasarımını üstlendi. Maki, mimarlık sektöründe birçok kez takdir edildi, Pritzker Ödülü’nü  ve 67. AIA Altın Madalyası’nı kazandı. Japon kökenli benzersiz bir modernist tarzın var olmasında da göz ardı edilemez bir etkiye sahip.

1928’de Tokyo’da doğan Maki’nin akademik yolculuğu Tokyo Üniversitesi’nde başladı ve ardından Harvard Tasarım Enstitüsü’nde eğitimine devam etti. Daha sonra Harvard ve Washington Üniversitesi’nde hem mimarlık hem de şehir planlama dersleri verdi. Maki ilk projesini, St. Louis’deki Washington Üniversitesi için, Steinberg Hall Sanat Merkezi’ni tasarlayarak hayata geçirdi.

Geride bıraktığı eserleri arasında, Tokyo’nun Aoyama bölgesindeki Spiral Kültür Kompleksi, Chiba Eyaleti’ndeki Mukuhari Messe Kongre Merkezi ve Kyoto’daki Ulusal Modern Sanat Müzesi gibi önemli projeler bulunuyor. Sık sık metal, beton ve cam gibi minimal malzeme paleti kullanarak, inşaatta yeniliği ön planda tutan Maki, 1993 yılında Pritzker Ödülü’ne layık görüldü ve 2011’de Amerikan Mimarlar Enstitüsü’nden Altın Madalya aldı. “Doğu ve Batı kültürlerinin en iyi unsurlarını harmanlayan” Maki’nin çalışmaları, hafif, zarif karakteriyle kutlandı. Bu tarz, TV Asahi Genel Merkezi, MIT Media Lab’in uzantısı ve New York’taki ünlü 4 World Trade Center gibi projelerde belirgin olarak görülebiliyor.

Son olarak, mimar Çin’in Shenzhen kentindeki ilk özel kültürel tasarım merkezini tasarladı. 2017’de Shenzhen’in tasarım ortamını zenginleştirmeyi amaçlayan kurum, küresel kültürel kurumlara bir platform sundu ve tasarım endüstrisi etrafında tartışmaları teşvik etti. Ayrıca, Maki ve ortakları 2018’de Londra’daki Aga Khan Merkezi’ni tasarladı.

Genel olarak Maki, meslek hayatı boyunca kendine özgü tarzıyla dünya çapında tanındı ve mimarlığın en yüksek onurlarıyla ödüllendirildi.

Açılış Görseli: Flickr user ©jeanbaptisteparis licensed under CC BY-SA 2.0 | Fumihiko Maki at MIT Media Lab, 2010.