Franke Tasarım Buluşmaları 2: Mimarlıkta Değer Öncelikleri

Franke Tasarım Buluşmaları’nın ikinci etkinliği kapsamında, Heval Zeliha Yüksel, konukları Prof. Celal Abdi Güzer, Han Tümertekin ve Murat Tabanlıoğlu ile Mimarlıkta Değer Öncelikleri konusunu kendi meslek pratikleri çeperinde tartışıyor.

Geçtiğimiz günlerde 2021 yılı Pritzker Ödülü kazananları açıklandı. “Yıkıp yapmak değil dönüştürerek yeniden kullanmak” anlayışındaki Fransız mimarlar ödüle layık görüldüler. Aravena’dan sonra başlayan bu akım ile mimarlığın geldiği noktada dünyada özellikle ihtiyaç sahibi ülkelerde yeniden yapma konusu ve mimarlığın değer üretme kaygısı öne çıkıyor. Bu kaygının yersiz olmadığını tüm dünyaya hatırlatan bir süreci yaşadık ve hala yaşıyoruz. İnsanların doğa ile iç içe, esnek, sürdürülebilir mekanlara ihtiyaçlarının olduğu makro ölçekten mikro ölçeğe her bir hanede hissedildi. İlerleyen teknoloji ve tüm dijital dünya gerçekleri de öte yandan mimarlığı başka noktalara taşıdı ve taşımaya devam ediyor. Bu büyük uçurum her geçen gün büyürken ve ufuk çizgisi giderek uzaklaşırken mimarlıkta değer öncelikleri neler ve değişiyor mu?

Heval Zeliha Yüksel, konukları Prof. Celal Abdi Güzer, Han Tümertekin ve Murat Tabanlıoğlu ile “Mimarlıkta Değer Öncelikleri” konusunu kendi meslek pratikleri çeperinde tartışıyor.

Franke Tasarım Buluşmaları ikinci etkinliği 3 Haziran Perşembe günü saat 20:00 de Zoom Webinar canlı yayını ile gerçekleşecektir.

Etkinliğe katılmak için tıklayınız.