Foster + Partners, Alibaba’nın Yeni Ofisini Tasarladı

Foster + Partners’ın Alibaba için tasarladığı ofis binasının formu, optimum kütleyi geliştirmek için genetik bir algoritma kullanan yenilikçi bir tasarım süreci sonunda oluşmuş.

Foster + Partners, e-ticaret devi Alibaba için Şangay’da yeni bir merkez ofis tasarlamak üzere seçildi.Kentin yeni ve hareketli bir parçası olan Xuhui Nehir Kıyısı’nda yer alacak bina, Huangpu Nehri ve Pudong CBD’nin muhteşem manzarasını sunacak.

Dinamik, şeffaf ve korunaklı bir kamusal alan teşkil eden yarışma galibi tasarım; davetkar bir sosyal çekirdek oluşturmakla beraber, iletişimin önemini, çalışma topluluğunun bütünlüğünü ve Alibaba’nın çalışma kültürünü vurguluyor.

Yapının formu, optimum kütleyi geliştirmek için genetik bir algoritma kullanan yenilikçi bir tasarım süreci sonunda oluşmuş. Algoritma, en uygun formu oluşturmak için çevresel koşullara duyarlılık, yapının dışarıdan algılanabilirliğini ve farklı işlevler için belirli alan gereksinimleri gibi proje için önemli olan çeşitli yönleri birleştirmiş. Tasarım, yıl boyu kullanıcı konforunu sağlamak için kütleyi optimize ederek, güçlü kış rüzgarlarından ve sert yaz güneşinden korurken, Alibaba’daki farklı departmanlar için özel çalışma alanı çözümleri yaratıyor.