Dřetovice Üzerindeki Köprü

Mimari Tasarım
Ondřej Císler (Aoc architects), Petr Tej (Klokner Institute – CTU in Prague)

Tasarım Ekibi
Ondřej Císler (Aoc architects), Petr Tej (Klokner Institute – CTU in Prague)

Proje Yeri
Kladno, Çekya

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
19.5 m²

Fotoğraflar
BoysPlayNice

Ondřej Císler (Aoc architects) and Petr Tej (Klokner Institute – CTU in Prague) iş birliğiyle tasarlanan, Vrapice’deki bir köy ile mezarlık arasında yer alan köprü; yaşayanlar ve ölüler dünyası arasında bir bağlantı oluştururken, karşısında konumlanan Barok heykel ile mekansal kompozisyonu tamamlıyor.

Kladno kenti yakınlarındaki Vrapice’deki yer alan Dřetovice deresi üzerindeki köprü, köyden mezarlığa giden dikkat çekici doğal bir bağlama sahip bir yaya yolunda bulunuyor. Köprünün etrafındaki çayır genellikle sular altında kalmış ve yakın çevresi, hem sistematik insan müdahalelerine hem de sellerden kaynaklanan sürekli değişimlere maruz kalmış. Aynı zamanda bölge, köpek balığı dişleri fosilleri gibi bulgular ile önemli bir jeolojik karaktere sahip.

Yaşayanlar ve ölüler dünyası arasında bir bağlantı oluşturan köprü; rengi, inceliği ve hafifliğiyle estetik bir görünüm sunuyor. 3.5 ton ağırlığındaki, dışbükey köprünün yapımında donma dayanıklı, fiber takviyeli beton kullanılmış ve köprü 10 metre açıklık geçiyor.

Köprünün karşısında, kentsel bağlamlarda konumlandırdığı Barok heykelleriyle tanınan Prof. Jan Hendrych’in “The Guardian” heykeli yer alıyor ve köprünün mekansal kompozisyonunu tamamlıyor