FEZA’dan Özgürlüğünü Ahşaptan Alan Ürün Tasarımları: FLY Collection

Yüksek Mimar Feza Ökten Koca tarafından tasarlanan koltuk, sandalye, bank, sehpa, dresuar ve aydınlatma gibi farklı mobilya alternatiflerinden oluşan FEZA üretimi “FLY Collection” serisindeki tüm parçalar özgürlüğe, yalınlığa ve özgünlüğe ithafen, kalıplar içinde kalmaksızın farklı çizgisel özelliklerde tasarlandı.

Y.Mimar Feza Ökten Koca’nın FEZA markası için tasarladığı FLY Collection, şeffaflık ve yalınlık temalarıyla biçimlenen koltuk, sandalye, bank, sehpa, dresuar ve aydınlatma ürünlerinden oluşuyor. Koleksiyonun ilk ürünü olan FLY Koltuk, ahşabı onore etmek amacıyla oturma ve sırt kısmını oluşturan masif malzemenin tamamen yerden kopuk, havada göründüğü ve pleksiden yapılan koltuğun taşıyıcı iskeletinin görünmez kılındığı bir anlayışla tasarlanmış.

Koltuğun şeffaf pleksiden oluşan kol kısmı aşağıya doğru inerek aynı zamanda taşıyıcı görevi de görürken, pleksi kısımlardan dışarı çıkan ahşap kısımlar sehpa olarak kullanılıyor. Pleksilerin konumunu sabitleyen metal çubuklar ise üzerindeki deri gazeteliği taşımak amacıyla tasarlanmış.

FLY Collection’daki tüm diğer parçalar, özgürlüğe, yalınlığa ve özgünlüğe ithafen kalıplar içinde kalmaksızın farklı çizgisel özelliklerde ve şeffaflık ana temasıyla tasarlanmış, aynı zamanda her biri ayrı ilhamlardan yola çıkmış ve kendi hikayesini yaratmıştır. Koltuk, sandalye, bank, sehpa, dresuar ve aydınlatmalardan oluşan koleksiyonda her parça bir diğerinden tamamen bağımsız ve farklı olarak biçimlenmiş.

Tasarımda kullanılan şeffaflık teması kimi zaman yer çekimine karşı verilen mücadeleye, kimi zaman da montajdaki çıplaklık kavramlarına vurgu yapıyor. Farklı malzemelerin bir arada kullanımıyla alışılmışın dışına çıkılan FLY Collection’da şeffaf akrilik malzeme kullanımı ile lake ve masif ahşap ön plana çıkarılıyor.