Fales Akustik Çözümler Marka Yöneticisi Gülden Şenolan: “Ar-Ge faaliyetleri dışında Ür-Ge faaliyetlerinde de bulunarak devamlı geliştirme ile en doğru ölçütlerde ürünler oluşturmayı hedefliyoruz.”

Tecrübeli ekibi ile birçok projeye imza atan ve sektör liderleri arasında yer alan Fales Akustik Çözümler’in Marka Yöneticisi Gülden Şenolan ile firmanın ürünleri, çalışma alanları, üretim süreçleri ve uluslararası pazardaki faaliyetleri hakkında konuştuk.

Fales Akustik Çözümler markasından kısaca bahseder misiniz?
Gülden Şenolan:
Fales Akustik Çözümler kurulduğu günden itibaren tecrübeli ekibi ile birçok büyük projeye imza atmış bir firma. Projelerimiz ile sektör liderleri arasında yer alıyoruz diyebiliriz. Aslına bakarsanız açık ofis ortamlarında çalışmayı zorlaştıran ses, gürültü problemleri çıkış noktamız diyebiliriz. Biz açık ofislerde en büyük sorunun akustik problem olduğunu düşünüyoruz ve bu sorunları ortadan kaldırmak için keçe malzeme kullanılarak akustik ürünler tasarlamaya ve sonra da üretmeye başladık. Böylece akustik konusu profesyonel olarak büyümeye devam ederken bizim yeni marka oluşturup uzmanlığımızı bu alanda göstermemiz şart oldu ve FALES markası oluştu.

Ürünlerinizden kısaca bahseder misiniz?
Gülden Şenolan:
Fales Akustik Çözümler ürünleri şimdilik 20 farklı formda üretiliyor. Ürünlerimizde şu anlık mevcut renkler 17 adet. Ürünlerimiz farklı konumlandırmalar ile kullanılabiliyor. Çalışma alanlarında çalışanlara kişisel alan yaratmak adına masa arası seperasyon ürünlerimiz mevcut. Ayrıca ayaklı seperasyon olarak da kullanılan ürünlerimiz ile ofislerde gizlilik sağlıyoruz. Tavan ve duvarda kullanılan ürünlerimiz ile de alanlarınızda akustik ses düzenini sağlamak, yankı ve gürültüden uzaklaşmak mümkün.

Fales markasının çalışma alanları neresi? Bu akustik ürünler nerelerde kullanılabilir?
Gülden Şenolan: Fales ürünleri yüksek tempolu çalışma alanlarında, ofis içinde, toplantı salonlarında, koridorlarda, bekleme (lobi) alanlarında, çok amaçlı salonlarda, yemekhanelerde ve okul sınıflarında gibi akustik sorunlu olabilecek her alanda kullanılabilir. Ayrıca ev tipi ürünlerimiz ile de evlerinizde akustik konforu sağlamanız için ürünlerimizi tasarlamaya devam ediyoruz.

Projelerinizde akustik çözümler üretirken oluşan süreci anlatır mısınız?
Gülden Şenolan:
Yaptığımız ürünlerin akustik değerlendirmelerini ne derecede ses yutum sağladıklarını görmek için kurumlarda çeşitli ölçümler yapıyoruz. Mekan içinde konumlandırılan akustik ürünlerin doğru nitelikte oluşması için Ar-Ge faaliyetleri dışında Ür-Ge faaliyetlerinde de bulunarak devamlı geliştirme ile en doğru ölçütlerde ürünler oluşturmayı hedefliyoruz. İç mekan içinde kullanılan bu ürünler için tüm teknik konular düşünülerek, güç, yanmazlık gibi testleri de yaparak, ürünün herhangi bir yangın durumunda verdiği tepkiyi ve bizim nasıl önlemler almamız gerektiğini de araştırıyoruz.

Bir marka neden Fales Akustik’i seçmeli? Rakiplerinizden farkınız nedir?
Gülden Şenolan:
Aslına bakarsanız Fales’in en büyük ayrıcalığı %100 keçe kullanımı ve doğaya dönüşümlü sürdürülebilir ürünler olması. Aynı zamanda ses yutum özelliği anlamında da yapılan ölçümlerde ciddi sayılara ulaşılıyor. Bu ürünlerin bir diğer farkı da dekoratiflik. Farklı form ve tasarımlarda olan ürünlerimiz konumlandırıldığı alanlarda farklılık ve şıklık katıyor. Fales’i tercih etmeniz için birçok sebepten bir tanesi de size sadece ürün satışı sunmuyor sürecin en başından sonuna kadar sizinle deneyimlerinize ortak oluyor olması. Ofis mekanları, toplantı odası, yemekhane gibi en yoğun akustik sorunu olan ve çözüm bekleyen alanları Fales ayrı ayrı değerlendiriyor. Mekana özgü akustik konusunu çalışıyor. Ürün değerlendirmeleri yapılıyor ve rapor sunuluyor. Yaklaşık olarak ürün konumlarının sağlayacağı fayda saptandıktan sonra da mekan içerisinde ürün yerleşimi tamamlanıyor. Kullanımdan bir süre sonra da kullanıcının akustik deneyimleri raporlanıyor ve memnuniyet ölçümü yapılıyor. Yani Fales Akustik Çözümler kullandığı ürünler, güçlü proje ekibi ile farklılığını ortaya koyuyor.

Hizmet verdiğiniz yerler kısıtlı mı? Uluslararası pazarda neler yapmaktasınız?
Gülden Şenolan:
Gelen projelere göre yurt dışı ve yurt içi birçok yerde Fales Akustik var diyebiliriz. Şu anda Dubai’de bir proje yapıyoruz ve 2022 planlarımızda Avrupa’ya da açılmayı hedefliyoruz.