Fada Talks: Izaskun Chinchilla

Mimar Izaskun Chinchilla 4 Aralık’ta MEF FADA’da (MEF Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi) sirküler ekonomi, emeğin dönüşümü ve kadınların güçlenmesi ile beraber tasarım ve tasarımcıyı bekleyen değişimler üzerine bir konuşma gerçekleştirecek.

Mimar Izaskun Chinchilla, 2001 yılında kurduğu Madrid merkezli ofisi Izaskun Chinchilla Architects bünyesinde şehircilikten iç mekan tasarımına kadar farklı ölçekte projeler gerçekleştiriyor. RIBA üyesi ve Madrid Politeknik mezunu olan Chinchilla birçok üniversitede proje yürütücülüğü yapmış olup, 2010 yılından itibaren Bartlett School of Architecture bünyesinde akademik çalışma ve araştırmalarına devam ediyor.

Chinchilla, Europan 7 Santiago de Compostela yarışmasında birinciliğin de içinde olduğu uluslararası 30’a yakın ödül sahibi. Çok sayıda projesi gerçekleştirilen Izaskun Chinchilla’nın tasarımları arasında İspanya Cuenca’da bulunan Garcimuñoz Kalesi Restorasyonu da yer alıyor.

Sosyal ve bilimsel düşünce arasındaki bağlantılara odaklanan yeni nesil bir mimarlık pratiğinin önemli bir temsilcisi olan Chinchilla, mimarlık alanında sosyal ve çevresel farkındalıkta projeler üretmenin yanı sıra, “gelişkin bir kadın düşünce sistemi”nin, yeni iş olanakları, kültürel ve sosyal ve çevresel farkındalıklar yaratacağı konusuna dikkat çekiyor.

Etkinlik herkesin katılımına açık ve konuşmanın dili İngilizce’dir.