Enneberg Anaokulu

Mimari Tasarım
Architekt Andreas Gruber

Proje Yeri
Mareo, İtalya

İşveren
Gemeinde Enneberg, Liftgesellschaft Enneberg AG 

Ortaklar
March Gut Industrial Design,
Ingeneering Tecnoplan, Baucon GmbH Site Security

Tamamlanma Tarihi
2021

Proje Alanı
1.500 m²

Fotoğraflar
Gustav Willeit

Architekt Andreas Gruber tasarımı Enneberg Anaokulu’nun cephe deseni ve renkli konsepti, çocukların oyuncu doğasını yansıtırken farklı pencere yükseklikleri ve pozisyonları, çevredeki dağ manzaralarına referans veriyor.

Enneberg Anaokulu’nun mevcut binasına ek olarak tasarlanan yapının projesi, Architekt Andreas Gruber tarafından, anaokulu personeli ile iş birliği içinde geliştirilmiş. Tasarımda uzun vadeli bir konsept, kullanıcının bakış açısıyla belirlenmiş.

Tasarım ekibinin temel hedefi, çocukların eğlenceli oyunlar eşliğinde öğrenmelerini sağlayan, bol ışık alan, çocuk dostu bir alan yaratmak olmuş. Sınıfların esnekliği ve yaşanabilirliği, ölçek ve oranları ile erişilebilirliği, projede temel bir role sahip.  

Kullanılan ana malzemeler; termal tuğlalar, sıva ve doğal ahşap yüzeyler. Cephe deseni ise çocukların oyuncu doğasını yansıtıyor. Ayrıca renkli konsept, binaya çocuksu bir karakter kazandırıyor. Pencerelerin farklı yükseklikleri ve pozisyonları, çevredeki dağ manzaralarına referans veriyor. 

Pencerelerin geniş çerçeveleri, mimari konseptin bir parçası olarak düşünülmüş. Odaları karakterize eden bu bölümler, aynı zamanda oturma yeri veya oyun alanı olarak kullanılabiliyor. 

Odalarda serbestçe hareket ettirilebilen, çocukların temel ihtiyaçlarını karşılayan ve yaratıcılığı teşvik eden özel mobilyalar, MarchGut iş birliğiyle tasarlanmış. Çocukların duyu ve yeteneklerini özgürce geliştirmesine imkan sunan, masif ahşaptan üretilmiş bu mobilyaların iç yüzeyleri kullanıcı dostu malzemelerle kaplanmış.