En Uygun Multi Split Klima Seçimi İçin İpuçları

Sıcak yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte, ihtiyacınıza en uygun Multi Split klimayı tercih edip etmediğiniz önem kazanıyor. Konforlu ortamlar için en önemli konulardan biri mekana uygun klima seçiminin yapılması. Mekanın bulunduğu şehir, binanın yalıtım durumu, mekandaki pencere sayısı klima kapasitesinin belirlenmesinde büyük önem taşıyor.

Doğru kapasitede klima seçildiğinde, hem enerji verimliliği hem de ortam konforu artar. Bu nedenle klimayı kullanmayı planladığınız mekanlar için satın alım yapmadan önce uzman personeller tarafından keşif yapılması oldukça önemli.

Multi Split Klima Nedir?
2, 3, 4 veya 5 odayı balkon, bahçe vb. bir alana yerleştireceğiniz tek bir dış ünite ile soğutup ısıtabilirsiniz. Multi Split klimalar ev, otel, iş yeri gibi birçok kullanım alanına hitap eden yüksek enerji verimliliği ile ekonomik çözümler sunuyor.

Multi Split Klimayı Neden Tercih Etmeliyim?
• Split klimada her oda için ayrı ayrı dış üniteye ihtiyacınız bulunuyor. Multi Split klimada tek bir dış ünite kullanıldığı için yaşam alanlarınzda alan kayıplarına sebep olmaz. Her bir oda için ayrı dış üniteler kullanıldığında oluşacak görüntü kirliliğinin önüne geçilir.
• Tek bir dış ünite kullanıldığı için daha düşük ses seviyesi ile çalışır.
• Farklı iç ünite seçenekleri ile kullanılabileceği için mimari tasarımlara uyum sağlar.
• Eş zamanlı kullanım ile birden fazla oda içerisinde konforu sağlar.

Seçim Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?
Multi Split klimaların kapasiteleri, normal split klimalarda olduğu gibi her odanın soğutma ihtiyacına göre ayrı ayrı belirlenir. Örnek olarak bir ev için Multi Split klima seçiminde salon için 18.000 Btu/h, yatak odası için 12.000 Btu/h soğutma kapasitesi ihtiyacı bulunmaktadır. Odaların bağlanacağı dış ünite seçilirken, her oda aynı saatte güneş alıyor mu veya odalar için seçilen klima iç üniteleri aynı anda maksimum kapasite ihtiyacı ile kullanılacak mı? Bu iki sorunun cevabına göre eğer; iki klima iç ünitesi aynı ayda kullanılmayacak veya kullanılması durumunda kapasite ihtiyaçları güneş yönünden dolayı, salon maksimum kapasitede iken yatak odası minumum kapasitede olacak. Bu durumda salon soğutma ihtiyacı 18000 Btu/h, yatak odası soğutma ihtiyacı 12000 Btu/h ‘lik olan bir dairede 18.000 Btu/h’lık bir dış ünite yeterli olabilir.

Mekandaki Kişiler Önemli
Multi Split klima seçimindeki bir diğer önemli konu ise mekandaki kişilerin ihtiyaçları. Örneğin bebek veya çocuk olan evlerde klimanın hava akışının doğrudan çocukların üzerine gelmemesi gerekiyor. Bu hassasiyete sahip olanlar ya da konforunu en üst düzeyde tutmak isteyenler, WindFreeᵀᴹ duvar tipi ve tek yöne üflemeli kaset tipi iç ünite modellerini seçerek rüzgarsız serinlik ile tanışabilir. Wind Free teknolojisi havayı 23.000 mikro hava deliğinden yumuşak ve sessizce dağıtarak “durgun hava” ortamı yaratır, böylece sevdiklerinizle vakit geçirebileceğiniz rahatsız edici hava akımlarından uzak, üşütmeyen konforlu bir ortam sunar. Mimari detaylara dikkat eden kullanıcılar için kanallı tip iç ünite seçeneği ile istenilen konfor ortamı sağlanabiliyor.

SEER ve SCOP Değerlerine Bakıyor musunuz?

Klima alırken muhakkak dikkat edilmesi gereken bir diğer konu verimlilik. Klimanızın çalışırken ne kadar enerji harcayacağını belirleyen “enerji verimliliği” değeri, soğutma modunda SEER, ısıtma modunda SCOP olarak tanımlanır. Bu değer ne kadar yüksek ise klimanızın o kadar verimli olduğu anlamına gelir. Daha kolay yöntem ise klimanızın enerji sınıfına bakmaktır. Soğutma ve ısıtma için ayrı ayrı enerji sınıfı değerleri kataloglarda belirtilir. Soğutma enerji verimliliği sınıfı A++ ve üzeri klimalar en verimli sınıfta yer alıyor, bu da mevsimsel kullanımda güç tüketimini düşürürken, faturalarınızın azalmasını sağlıyor.