EAA-Emre Arolat Architecture, Mecidiyeköy Likör Fabrikası’nı Sergiliyor…

Pilevneli Gallery, 12 Şubat-24 Mart tarihleri arasında EAA-Emre Arolat Architecture’ın düzenlediği “Genç Cumhuriyet’in Cesur Hamlesi Olarak Mecidiyeköy Likör ve Kanyak Fabrikası ve Dahası: Kent Hafızası Bağlamında Vıkvıklanmalar” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. 

EAA-Emre Arolat Architecture’ın sergisi “Genç Cumhuriyet’in Cesur Hamlesi Olarak Mecidiyeköy Likör ve Kanyak Fabrikası ve Dahası: Kent Hafızası Bağlamında Vıkvıklanmalar”, Pilevneli Mecidiyeköy’ün içinde, Pilevneli Project tarafından 12 Şubat-24 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek. Sergi, 1930’lu yıllardan başlayarak bugüne kadar devam eden ve son yılların kamuoyunda büyük ilgi uyandıran Likör Fabrikası sürecini merkezine alıyor.

Mecidiyeköy Likör ve Kanyak Fabrikası, 1930’lu yılların başında, dönemin önemli Fransız mimarlarından olan Robert Mallet- Stevens tarafından tasarlanıp, etrafı dutluklarla çevrili olan boş bir arazi üzerine inşa edilmişti. Dönemin modernist yönelimlerini taşıyan ve yatay, güçlü ve dramatik kitleselliği ile kentin hafızasında uzun yıllar boyu yer etmiş olan yapı, çeşitli dönemlerde maruz kaldığı dönüştürme etkinlikleri, duyarsızca yapılan ekler ve incelikten uzak müdahaleler nedeniyle niteliklerini bütünüyle yitirmişti.

Sergi, yapının ilk projelerinden başlayarak geçirdiği evreleri tüm açıklığı ile ortaya döküyor. Sürecin içinde yer alan farklı ekiplerin çalışmalarını, gerçek dokümanlar üzerinden anlatıyor ve gündemdeki soruları cevaplamayı deniyor. İstanbulluyu bu yapının kendisi ile de buluşturan sergi kapsamında, fabrika yapısı dışında, EAA’nın farklı coğrafyalarda yürüttüğü diğer yeniden işlevlendirme projelerinden de örnekler yer alıyor.