Dolunay Villa

Mimari Tasarım
Foster + Partners

Tasarım Ekibi
David Summerfield, Kirsten Scott, Niall Dempsey, Ignacio Diaz, Sunil Rajaratnam, Ana Reis, Daniel Rodrigues, Guy Stewart, Rob Seymour, Luca Caroti

Proje Yeri
Milas, Muğla

İşveren
Kaplankaya ve Dolunay Villa

Ana Yüklenici
Matte Construction & Development

Yerel Ortaklar
Design Group Istanbul, Artiko Architects

Strüktür Mühendisliği
Design Group Istanbul

Mekanik Mühendisliği
Okutan Mühendislik

Peyzaj Danışmanı
Exterior Architecture, Jan Muse Landscape Designers

Aydınlatma Danışmanı
Design Group Istanbul

Tamamlanma Tarihi
2019

Arsa Alanı
17.568 m²

Proje Alanı
1.668 m²

Fotoğraflar
Nigel Young

Foster + Partners imzası taşıyan Dolunay Villa’nın dalgalı çatısı, yer aldığı arsa ve çevresinin hareketli formuna atıfta bulunurken peyzaj öğeleri ve malzeme seçimleri, Akdeniz mimarisine referans veriyor.

Muğla’nın Milas ilçesinde Foster + Partners tarafından tasarlanan Dolunay Villa, Ege’nin muhteşem deniz manzarasına öncelik vererek, engebeli bir arsanın ortasında özenle konumlandırılmış.

Arsanın doğal eğimi kullanılarak konumlandırılan Dolunay Villa, kuzeyden tek katlıymış gibi algılanırken iki kata yayılan güney cephesi mekanları ile Ege Denizi’nin eşsiz manzarasını sunuyor.

Eve ulaşım, arsanın kuzeyinden sağlanıyor. Ana giriş doğrudan evin kalbine açılıyor. İki kanattan oluşan yapının doğu kanadı ailenin özel mahallerini oluştururken gün batımını deneyimlemeyi mümkün kılan batı kanadında ise yaşam ve yemek alanları yer alıyor.

Mahremiyete göre şekillenen bir hiyerarşiye sahip mekanları içeren bina, tamamen kayar büyük cam kapılar ile engelsiz bir akış sağlayarak iç ve dış yaşam arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor.

İlham kaynağını yerel peyzajın oluşturduğu Dolunay Villa’nın bahçesi zeytin ağaçlarının yanı sıra kekik ve lavantaları ile tipik bir Akdeniz bahçesi örneği sunuyor.

Yapının hassas mühendislikle tasarlanan prefabrike ahşap çatısı tipik bir beton çatıdan önemli ölçüde daha az karbon içeriyor. Çelik kolonlara dayanan meşe kirişleri 7,5 metrelik bir konsol oluşturarak gölgeli dış mekanlar yaratıyor. İki katı birbirine bağlayan ve ard germeli halatlarla taşınan merkezi dairesel merdiven, Portekiz kireç taşından üretilmiş. Merdivenin hafiflik hissini güçlendiren korkuluklar, yerinde şekillendirilmiş bir ahşap küpeşte ile ince cam tüplerden oluşuyor.

Tasarımdaki yüksek işçilik kalitesini yansıtan, el oyması masif ahşap kapılardan banyolardaki seramik fayanslara kadar her bir eleman, müşterinin özel gereksinimlerine cevap vermek için tasarlanmış. Villanın yakın çevresinden esinlenen doğal iç malzeme paleti taş, ahşap ve bronzdan oluşuyor ve arsanın kayalıkları ile kumsallarında bulunan çeşitli tonlarda sıcak kahverengi ve gri içeriyor. Meşe doğrama ve deri mobilyalar, rahat ve zarif bir kullanım sunuyor.