‘Doğaya Durak Acıpayam Otobüs Durakları’ Uygulamalı Tasarım Yarışması Sonuçlandı

Doğal yapı malzeme ve yöntemleriyle tasarım fırsatını sağlarken kamusal ara mekanlar üzerinden bu tasarımların sosyokültürel etkisini arttırmayı amaçlayan yarışma, DYMD ve Acıpayam Belediyesi ortaklığında ilk kez düzenlendi. Yarışma kriterlerine uygun olmalarının yanı sıra özgün tasarımları, malzeme kullanımına yenilikçi yaklaşımları ile 2 proje uygulamaya hak kazandı.

Doğal Yapı Malzemeleri ve Yöntemleri Derneği- DYMD ve Acıpayam Belediyesi ortaklığında düzenlenen, toplumsal fayda, çevre bilinci, ve mimarlık kültürünü odağına taşıyan; ‘Doğaya Durak Acıpayam Otobüs Durakları’ Uygulamalı Tasarım Yarışması sonuçlandı. Tüm meslek gruplarına açık olan yarışmaya 198 kayıt yapıldı ve 37 proje teslim edildi. Jürinin 3 turda elemeden geçirerek yaptığı değerlendirmede; iki proje farklı durak noktaları için uygulamaya hak kazandı, 3 proje uygulamaya hak kazananlar ile birlikte ilk beş seçkisine dahil edilerek aynı grupta Sergilenmeye hak kazandı. Ayrıca 14 proje sergilemeye hak kazandı.

DYMD’nin yarışma metnine dahil ettiği mesajında da yer aldığı üzere; ‘Ara mekân’ olarak görülen Otobüs Durakları, aslında kitlelerin her gün toplandığı, beklediği, ortak hareket eylemleri gerçekleştirdikleri alanlardır. Bu kapsamda, sosyal ve kültürel ilişkileri geliştirmek için önemli araçlardan biri haline geliyorlar. Bunun yanı sıra sürdürülebilir geleceğin yapı taşları olan doğal yapı malzemelerinin kullanıldığı emsalleri yaratabilmek ise toplumsal fayda ve çevre bilincini aşılamak için en etkili yollardan biri. Bu çerçevede yarışmanın uygulamalı olması birincil değeri olarak görüldü.

1 Ekim 2022’de, yarışma ortakları ve paydaşların katılımı ile Acıpayam Havuzlu Çarşı’da yarışma sergisinin açılışı ve kolokyum düzenlenecek. Aynı gün uygulamaya hak kazanan tasarımların belirlenen durak noktalarında inşaatları başlayacak.