Datong Sanat Müzesi

Mimari Tasarım
Foster + Partners

Ana Yüklenici
China Railway Airport Construction Group Co. Ltd.

Strüktür-Mekanik-Elektrik Mühendisliği
China Architecture Design and Research Group

Aydınlatma Danışmanı
Claude Engle BPI+THU

Peyzaj Tasarımı
AECOM

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
32.000 m² 

Fotoğraflar
Yang Chaoying

Foster + Partners tasarımı Datong Sanat Müzesi’nin formu doğal tepelere referans verirken, bina aynı amaçla toprak tonlarında paslanmış çelikle kaplanmış.

21. Yüzyıl Müzesi olarak da bilinen Datong Sanat Müzesi, Çin’in Datong şehrinin yeni kültürel meydanında yer alan dört büyük yapıdan biri. 32.000 metrekarelik yapının en önemli mekanı, esnek bir tasarıma sahip, sanatçıların büyük ölçekli sergilerine ev sahipliği yapan, 37 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 80 metre genişliğindeki Büyük Galeri.

Yapının formu doğal tepelere referans verirken, bina aynı amaçla toprak tonlarında paslanmış çelikle kaplanmış. Diğer üç kültürel yapının ölçeği gözetilerek, çatıdan ışık alan Datong Sanat Müzesi’nin bir bölümü toprağa gömülmüş. Böylelikle üst ölçekte, bu yapı grubu için hedeflenen kütle kompozisyonu sağlanmış. 

Datong Sanat Müzesi’nin formu, birbirine bağlı dört piramitten oluşuyor. Her kütle arasındaki çatı pencereleri, içeride dinamik bir ışık ve gölge oyunu yaratırken, gece olunca içerideki aydınlatma, yapının, kentin bu yeni bölgesi için bir sembol oluşturmasını sağlıyor.

Ziyaretçiler, yapıya, bir amfi tanımlayan merdivenler ve az eğimli bir rampayla ulaşıyor. Girişte, Büyük Galeri ziyaretçileri karşılıyor. Diğer sergi alanları ve çocuk galerisi, giriş lobisi, kafe, restoran ve servis hacimleri ise Büyük Galeri’nin etrafında konumlandırılmış.

Pasif iklimlendirme yöntemlerinin sıklıkla uygulandığı binanın tasarımı Datong’un iklimine yanıt veriyor. Kuzay-kuzeybatı yönünde konumlanan, önemli yüksekliğe sahip çatı pencereleri doğal ışığı kontrollü bir şekilde mekanlara ulaştırıyor ve uygun bir sergileme mekanı yaratıyor.