CURA

Carlo Ratti Associati ve Italo Rota, nakliye konteynırlarını tıbbi ekipman ve negatif basınçlı havalandırma sistemi içeren, modüler ve sökülüp takılabilir yoğun bakım kapsüllerine dönüştürmüş.

Carlo Ratti Associati ve Italo Rota iş birliği ile uluslararası uzmanlardan oluşan bir ekip COVID-19 pandemisi için CURA (Connected Units for Respiratory Ailments) isimli ek yoğun bakım kapsüllerini geliştirdi. İlk örnek  şu anda Milano’da inşa ediliyor.

Koronavirüs ile savaşmak için nakliye konteynırlarını takılabilir yoğun bakım kapsüllerine dönüştüren tasarım hızlı monte edilen, kolayca hareket edebilen güvenli birimlerden oluşuyor. Yaklaşık 6 metrelik derinliğe sahip kapsüller ventilatörler, ve intravenöz sıvı standları da dahil olmak üzere iki COVID-19 yoğun bakım hastası için gerekli tüm tıbbi ekipmanı içeriyor ve negatif basınç oluşturan havalandırma sistemini içeriyor. Her kompakt kapsül, solunum yolu enfeksiyonu olan hastalar için bağımsız olarak çalışabiliyor.

Diğer yandan, kapsüller şişirilebilir bir yapı ile birbirine bağlanabiliyor ve farklı konfigürasyonlar yaratılabiliyor. Bazı kapsüller yoğun bakım ünitesinin kapasitesini arttırmak için bir hastane yakınlarına yerleştirilebilirken, bazıları kendine yetebilen ayrı hastaneleri oluşturmak için kullanılabiliyor.