Cumartesi Aurası Müze, Mekan ve Bellek Konusu ile Devam Ediyor

Mimarlık ve şehircilik alanında disiplinler arası araştırmaların yapıldığı tartışma ve eğitim platformu AURA İstanbul, Cumartesi Aurası konferans dizisi kapsamında, 18 Aralık‘ta sanat tarihçisi Ayşe H. Köksal’ı ağırlıyor.

Mimarlık, iç mimarlık, kentsel tasarım ve peyzaj konularıyla ilgilenen genç katılımcılara tek yarıyıllık yoğun bir çalışma ortamı sunan İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul’un Sertifika Programı dahilinde mimarlık, şehircilik, sanat, felsefe, edebiyat ve teknoloji dallarında düzenlediği disiplinler arası konferans dizisi Cumartesi Aurası; “Müze, Mekan ve Bellek: İstanbul Resim ve Heykel Müzesi” başlıklı çevrimiçi etkinlikte sanat tarihçisi Ayşe H. Köksal’ı ağırlıyor.

Müze, tarihe ait kılınan objelerin sergilendiği yerin çok ötesinde büyülü bir mekan. Müzenin büyüsü, anlatılan bir hikâyenin objeler ve mekan aracılığıyla gerçek kılınmasında yatıyor. Müzenin mekanı tarih ve belleği bir araya getirebilen nadir yerlerden biri.

Bu konferans, müzenin mekan, bellek ve tarih ilişkisine dair kısa bir düşünme pratiği. Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi olan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin Veliaht Dairesi’nde başlayan yaşamı bu tartışmaya uygun bir zemin oluşturuyor. Daha sonra 5 No’lu Antrepo binasına taşınması ise hikayeyi daha ilginçleştiriyor. Konferans, bu hikayedeki mekan ve bellek ilişkisine kavramsal bir bakış açıdan yaklaşacak.

Stoneline desteğiyle düzenlenen etkinliğe katılım herkese açık ve ücretsiz olacak. Eventbrite üzerinden kayıt olan katılımcılara Zoom oturum linki e-posta yoluyla iletilecek.

Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayınız.