BAN Villa

Mimari Tasarım
B.L.U.E. Architecture Studio

Tasarım Ekibi
Shuhei Aoyama, Yoko Fujii, Yixin Yang, Yu Cao, Lu Chen

Proje Yeri
Kunshan, China

İşveren
BAN Villa

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
1.800 ㎡

Fotoğraflar
Zhi Xia

B.L.U.E. Architecture Studio, BAN Villa projesinde bölgenin kültürüne saygı duyarak yaratıcı endüstrileri ve kent kültürünü köy hayatına entegre etmeyi, böylelikle kırsal-kent arasındaki ilişkileri yeniden tanımlamayı hedeflemiş.

BAN Villa, Çin’in Jiangnan bölgesinde, bölgenin tipik pitoresk köylerinden biri olan Jijiadun’da, üç tarafı nehir ile çevrili bir arsada bulunuyor.  Çin’de hızlı kentleşmeyle birlikte kırsalın tahrip edilmesi sorunu ciddi bir hal alırken, yerel yönetimin desteğiyle hayata geçirilen BAN Villa projesi, bölgenin kültürüne saygı duyarak yaratıcı endüstrileri ve kent kültürünü köy hayatına entegre etmeyi, böylelikle kırsal-kent arasındaki ilişkileri yeniden tanımlamayı hedefliyor.

Bu köyde büyüyen BAN Villası sahibi, ileride yaşlanınca köy hayatına geri dönebilmek için projede kendisine özel bir alan ayırmış. Villanın küçük bir kısmı sahibine özel konut olarak hizmet verirken, geri kalanı konuklarla paylaşılan bir misafirhane olarak çalışıyor.

Tasarım ekibi, sürece kırsal ve şehir arasındaki ilişkilerin olanaklarını yeniden düşünmekle başlamış. Kırsal ile kent arasındaki bağı güçlendirmek tasarımın temel hedefi olmuş. Tasarımcılar, kütle kompozisyonu için Jiangnan’ın geleneksel dokusunu referans almış. Kapsamlı program, işlevsel olarak birbirine bağlı ancak farklı kütleler tanımlayan birimlere dağıtılmış. Yaratılan açık mekanlar sayesinde iç-dış sınırı bulanıklaştırılarak doğa tasarıma dahil edilmiş. Aynı amaçla iki avlu ve çatı pencereleri de tasımda yer bulmuş.

Kütleler, birinci kat seviyesindeki sürekli bir düzlem ile iki kata ayrılmış. Bu ayrım, zemin katla birinci katı işlevsel ve cephe karakteri olarak farklılaştırmış. Zemin kat cepheleri lamine bambu, birinci kat cepheleri ise beyaz sıva ile kaplanmış. Üst kattaki açık koridorda kullanılan çakıl taşları ve galvanizli sac levha, yeşil doku ile birlikte mekansal deneyimi şekillendiriyor. Açık renk  tonlarıyla sağlanan sade konsept, iç mekanlarda da beyaz sıva, terrazzo ve ahşap mobilyalarla devam ediyor.