Coopworth

Mimari Tasarım
FMD Architects 

Tasarım Ekibi
Fiona Dunin, Jayme Collins, Alice Edwards, Robert Kolak

Tamamlanma Tarihi
2020 

Proje Yeri
Tazmanya, Avusturalya

Toplam İnşaat Alanı
199 m2

Fotoğraflar
Dianna Snape

FMD Architects tasarımı Coopworth, Bruny Adası’nın kır evi mimarisine çağdaş bir yorum sunuyor. 

Avusturalya’nın Bruny Adası’nda yer alan Coopworth’ün ana tasarım kararlarını, adanın hava koşulları ve dağ manzaraları şekillendirmiş. Kuzey cephesindeki çerçevesiz pencereler, manzaranın ritmine göre konumlandırılırken, adanın şiddetli rüzgar ve yağmurlarına dayanımı artırmak adına zemin döşemesine sabitlenmiş. Batı cephesinde ise, yerel tipolojide görülen baca formu, banyo olarak yorumlanmış, kullanıcıya dağ manzarası yeniden sunulmuş.

İki kişilik tasarlanan Coopworth kır evi, gerektiğinde veranda kullanılarak veya pencere nişlerinde gömme yataklarla ikiden fazla kişiyi ağırlayabiliyor. Asma kat; çalışma alanı ve misafir odası olarak hizmet verirken, duvarlarından birine ek bir yatak daha gizlenmiş.

İç mekanda yüksek hacimlerin kontrplak kaplamalarıyla beton zemin arasında kontrast oluşturularak, sobaya yaslanmış çelik odun sehpası ve deri kaplı banyo armatürleri gibi detaylarla iç mekan hareketlendirilmiş. Çatının iç yüzeyinde açık bırakılan yün yalıtım malzemesi, bazı bölümlerde şeffaf polikarbonat oluklu levha ile kaplanarak bu kontrast desteklenmiş.

Yün yalıtım, havalandırma panelleri ve tavanlara yerleştirilmiş vantilatörlerle fazla ısınma önlenirken, ısı ve radyasyonun en yoğun olduğu yaz aylarında pencere nişleri sayesinde, mekanlara giren güneş ışınları sınırlanıyor.

Coopworth kır evi, erişilebilir, uzun ömürlü ve sürdürülebilir bir yapı sunuyor. Tasarımda tercih edilen kontrplak ve geri dönüştürülmüş ahşap gibi hafif malzemeler kolayca taşınabiliyor. Mobilya ve aydınlatma elemanları da yerel kaynaklı doğal ürünlerden seçilmiş. Mekan organizasyonu ise, engelli aileler ve kullanıcı çiftin gelecekteki olası ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanmış.