Chiripa

Mimari Tasarım
Palma

Tasarım Ekibi
Ilse Cárdenas, Regina de Hoyos, Diego Escamilla, Juan Luis Rivera

Proje Yeri
Nayarit, Meksika

Tamamlanma Tarihi
2022

Toplam İnşaat Alanı
400 m²

Fotoğraflar
Luis Young

Palma tarafından tasarlanan Chiripa’nın arsa eğimine ve okyanus manzarasına göre konumlanan iki kütlesi, aynı zamanda kullanıcılarına mahremiyet, doğal ışık ve çapraz havalandırma sağlıyor.

Meksika’nın Sayulita Körfezi’nde okyanus manzarasına yönelmiş 2 kütleye sahip Chiripa kullanıcılarına farklı konaklama alternatifleri sunarak hibrit sosyal ilişkiler kurdurmayı amaçlıyor. Kompleks, tanımsız tipolojisi ve esnek plan kurgusu sayesinde ziyaretçilerin ihtiyaçlarına bağlı, farklı konfigürasyonlarda kullanılabilen 6 üniteden oluşuyor. Birbirlerine dönük bu kütleler kullanıcılarına mahremiyet, doğal ışık ve çapraz havalandırma sağlıyor.

Ön cepheden iki, okyanusa dönük arka cepheden ise dört katlı algılanan kütleler, bir yanı orta bahçeye, diğer yanı körfeze bakan bir dizi köprüyle birbirine bağlanıyor. Yapıya giriş, merkezi bahçenin üzerinde yükselen bir yürüyüş yolu ile sağlanıyor. Yürüyüş yolunun sonu, her iki kütleye de hizmet eden döner merdivene ulaşıyor. Arsanın doğal eğiminden yararlanan tasarımcılar, zemin seviyesine ortak alanları, üst katlara da odaları yerleştirmişler.

Çatı katında bulunan havuzlu terasın yanı sıra tüm odalar binanın güney ucundaki ortak alanlara ve yatak odalarına bağlanan kapalı teraslara sahip. Açıkta kalan kirişler ve döşemeler, mekansal deneyimi pekiştirirken projenin ölçeğini hissettirmeye de katkıda bulunuyor. Duvarlara uygulanan kirli beyaz tonlardaki sıva, kompleksin farklı yeşil alanlarında büyüyen bitki örtüsünün oluşturduğu gölgeler için fon haline geliyor.