18. Venedik Mimarlık Bienali’nin Teması The Laboratory of the Future Olarak Belirlendi

Küratörlüğünü Lesley Lokko’nun üstleneceği ve 20 Mayıs – 26 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 18. Venedik Mimarlık Bienali’nin teması Geleceğin Laboratuvarı (The Laboratory of the Future) olarak belirlendi.

20 Mayıs – 26 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Venedik Bienali başlığı ve teması, Bienal Başkanı Roberto Cicutto ve  18. Uluslararası Mimarlık Sergisi Küratörü Lesley Lokko tarafından açıklandı. Geleceğin Laboratuvarı olarak belirlenen tema hakkında Lesley Lokko şunları söyledi:

“Yeni teknolojiler sürekli olarak ortaya çıkıyor ve kayboluyor, bize dünyanın muhtemelen asla ziyaret etmeyeceğimiz, dahası anlamayacağımız kısımlarındaki hayata dair ufak bakışlar sunuluyor. Oysa hem yakını hem de uzağı aynı anda görmek, Du Bois ve Fanon’un da belirttiği gibi, bir “çifte bilinç” biçimidir. Dünyanın çoğunluğunu tanımlayan, bağımlı veya sömürgeleştirilmiş tüm grupların içsel çatışmasıdır. Sadece üçüncü dünya ve Arap ülkelerinde yani “orada” değil; “burada” da, küresel Kuzey’in metropollerinde ve manzaralarında da bu içsel çatışma söz konusu. Avrupa’da azınlıklar ve çeşitlilikler hakkındaki gerçek şu ki, Batı’nın azınlıkları küresel çoğunluktur. Çeşitlilik bizim normumuzdur. Bu gezegende eşitlik, ırk, umut ve korku sorunlarının birleştiği tek bir yer var: Afrika. Antropolojik düzeyde hepimiz Afrikalıyız. Afrika’da ne oluyorsa bu hepimizin başına geliyor” dedi.