Cepa Evleri İncek

Mimari Tasarım

Ali Osman Öztürk-A Tasarım Mimarlık

Tasarım Ekibi

Ali Osman Öztürk, Eser Çengel, Canan Karakaya, Süreyya Atalay, Burcu Şenal, Güray Tekin, Bülent Karakaya, Cenk Erkoçoğlu, Öznur Yıldız, Tuğberk Cem Kuranel

Proje Yeri

Ankara

İşveren

Üstünçelik A.Ş.

Yapımcı

Üstünçelik A.Ş.

Statik

Yüksek Proje

Mekanik

Metta Mühendislik

Elektrik

Akay Mühendislik

Peyzaj Tasarımı

Dalokay Design Studio

Cephe Danışmanı

Mina-Tek Sistem Çözümleri

İç Mekân Tasarımı

Aslı Altıntaş

Maket

Serdar Gürol

İnşaat Alanı

58.900 m²

A Tasarım Mimarlık tarafından geliştirilen Cepa Evleri’nde üzerinde en çok durulan konulardan biri mahalle yaşamı oldu. 188 daireli bu yerleşimde ortak kullanımları içeren sosyal merkeze anlamlar yükleyerek çeşitli düzenlemeler yapıldı.

Cepa Evleri İncek, Ankara batı gelişimi içinde Çayyolu Alacaatlı konut yerleşim bölgesinde yer alıyor. Proje alanının bulunduğu bölge mimari açıdan dağınık ve tanımsız bir doku içinde, parsel bazında geliştirilen projeler ile yapılaştı. Bölgede inşaatı devam eden Cepa Evleri proje verileri mahalle ölçeğinde bir yerleşimi karşılıyordu. 150-200 daireyi barındıran mahalleler alışık olduğumuz ölçekler… Okulu, çarşısı, parkı ile mahalle dokusunu oluşturan kullanımlar konut yerleşiminin ayrılmaz parçalarını oluşturuyor.

Cepa Evleri projesi geliştirilirken üzerinde en çok durulan konulardan biri mahalle yaşamı oldu. Bu anlamda 188 daireli bu yerleşimde ortak kullanımları içeren sosyal merkeze anlamlar yükleyerek çeşitli düzenlemeler yapıldı. Proje bir çınar ağacı öyküsünün çevresinde şekillendi. İlk eskizlerden başlayan yaşam kurguları ile çeşitlilik içinde konut dokusu oluşturuldu. Çınarlı meydanı ile sosyal merkez komşuları buluşturan bir konumda. Burada çınaraltı özel bir anlam taşıyor. Ortak bir yer… Ortak bir bellek taşıyor… Simgesel ve kültürel bir anlam içeriyor. Aşina olduğumuz bir yaşam izi taşınarak yerleşimde düzenlemelerin merkezi oldu.

Çok katlı iki blok arada yatay bloklar düzeni ile yapı yoğunluğunun dengeli dağılımı sağlandı. Üçgenimsi bir arsada yapıların konumu ana yaklaşım yoluna paralel. Araç ve yaya dolaşımını belirleyerek, tarifli kolay erişilebilir bir düzen sağlandı.

Çok katlı bloklar şehir manzarasına yönelik düzenlendi. Yerleşimin işaret niteliğinde olan yüksek bloklarında her katta üç daire, az katlılarda ise iki daire tasarlandı.

Konutlarda dolaşımın sürekliliği önemsendi. Evin içinde rahat dolaşım, bir mekândan ötekine, mutfaktan salona, çalışma odasından yatak odalarına geçişler esnek düzenler içinde ele alındı. Yaşama-çalışma mekânına geçişlerde kayar kapılar düzeni ile açık ve kapalı kullanılabilecek. Yapıların doğal malzemesi olan tuğlanın rengi referans alınarak cephe panellerinde farklı tonlarda seçilen terracotta paneller beyaz ve gri ile birlikte kullanıldı. Tuğla kırmızısı bilinen temel renklerden… Aşina olduğumuz bir renk.

Site girişindeki otopark alanları büyük ağaçları ile yeşil alan düzenlemelerini bütünleştirici bir düzende tasarlandı. Açık alanlar gençler, çocuklar ve her yaş grubuna yönelik düzenlemeleri içeriyor. Yatay bloklar arasındaki gül bahçesi, üzüm bağı, dutluk ve ıhlamur ağaçları yürüyüş yoluna bağlanıyor. Bahçe dairelerin özel terasları peyzaja katılarak bütüncül bir yaşam alanı oluşturuyor. Cepa Evleri İncek’de inşaat çalışmaları devam ederken dikilen çınar ağacı büyümeye devam ediyor.