Cactus Mağazası

Mimari Tasarım
Boundary Space Design

Tasarım Ekibi
Fu Shi, Allen Gao, Damon Soong

Proje Yeri
Xi’an, Çin

İşveren
Cactus clothing

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
260 m2

Fotoğraflar
Shen-Photo

Boundary Space Design, Cactus Mağazası projesinde, markanın kurumsal kimliğini yansıtırken yerel kültüre ait öğelere başvurmuş.

Giyim markası Cactus’un Xi’an’daki perakende mağazası için, markanın kurumsal rengi pembenin baskın olduğu bir tasarım isteği üzerine Boundary Space Design ekibi, yıllar önce bölgeyi ziyaretleri sırasında çekilen bir fotoğraftan ilham almış.

İşlek bir caddede, köşe arsada yer alan binanın ticari işlevle kullanılan ilk iki katı yenilenerek Cactus’un yeni perakende mağazası haline getirilmiş. Zemin katın 40, üst katın ise 200 metrekare olması, ziyaretçileri dışarıdan içeriye ve alt kattan yukarıya yönlendiren bir kurguyu gerektirmiş.

Pembe renkli bir malzeme olarak Güney Fujian’ın seramik tuğlaları kullanılmış. Cephe açıklıklıklarının bir bölümü kullanım dışı bırakılarak cepheye yeni bir karakter kazandırılmış. Eski pencerelerden sökülen yeşil cam, mekanın renk düzenini tamamlamak üzere bir tezgah haline getirilmiş.

Tasarımda dairesel formlar kullanılmış. Sarmal beyaz merdivenin yanında konumlandırılan küçük bir havuz ve tavanda yer alan bulut motifleri gibi metaforik öğelere tasarımda yer verilmiş. İkinci katta yer alan, zeminden hafifçe yükseltilmiş dairesel bir alan, geleneksel Çin bahçelerinin bir soyutlaması olarak düşünülmüş.

Kısa bir süreliğine gün ışığını alabilen tek cepheye, doğrudan içeri giren ve içerideki ışıkla keskin bir kontrast oluşturan parlak ışığı filtreleyen elemanlar konumlandırılmış.