C Evi

Mimari Tasarım
Martin Lejarraga Architecture Office

Proje Yeri
Murcia, İspanya

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
228

Fotoğraflar
David Frutos

Martin Lejarraga Architecture Office tarafından yenilenen C Evi, enerji verimliliği temasına odaklanırken Akdeniz evi tipolojisinin en belirgin özelliklerini yansıtıyor.

C Evi, Akdeniz sahilinde 1970’lerden kalma mevcut bir evin yeni kullanıcılarının ve çevresinin gereksinimlerine uyarlanarak yenilenmesi için hayata geçmiş. Orijinal yapının, enerji verimliliği odaklı renovasyonu sırasında strüktürü ve cepheleri büyük oranda korunurken çevresel etkisi azaltılarak kentsel “atık” geri dönüştürülmüş.

Martin Lejarraga Mimarlık Ofisi, bu çalışmasıyla, gezegene mimarlık için bakmanın en etkili yollarından biri olan mimari geri dönüşümü tercih etmiş.

Müdahale, işlevsel bakımdan ve materyal bakımından iki farklı katmanda geliştirilmiş. Alt katman, kumla ve yüzeylerle temas halinde, sert, dokulu ve pürüzlü. Bitirmeler, beyaz tirol sıvası ve seramik kafes işi ile cilalanmış. Daha kapalı ve soyut olan üst katman, beyaz ve parlak seramik parçalarıyla havalandırmalı geniş formatlı bir cephe ile çözümlenmiş. Seramik parçalar güneşin, denizin ve gökyüzünün her an farklı tonlarını yansıtarak çevrelerini simgeliyor.

Ayrıcalıklı konumuna rağmen, orijinal cepheler renovasyon öncesinde kapalı bir konfigürasyona sahipti. Kentleşmeye doğru batıya daha fazla kapalı açıklıklara ek olarak, evin denize açılmasını sağlamak için merdivenin konumu değiştirilmiş ve doğu cephesinde sahile doğru büyük boşluklar açılmış. Aynı zamanda döşeme, evin içinden terasa kadar uzanarak iç dış sınırını bulanıklaştırıyor ve ev ile plaj arasında  bağlantı ve süreklilik duygusu yaratıyor. Aynı zamanda  kum rengi kaldırım, tüm evin genel beyaz rengiyle tezat oluşturarak sütunları ve merdivenleri de çevreliyor. Hem terastaki pergola hem de evin çatıları, Levanten Sahilleri’nin doğal bitki örtüsü ile çevrelenmiş.

Bu vejetasyonlar hem sakinleri hem de çevresindeki doğa için evin ısı yalıtımını iyileştiriyor. Isının azaltılması, nemin tutulması, biyolojik çeşitliliğin ve biyolojik yaşanabilirliğin artması gibi çeşitli faydalar sağlıyor. Aynı zamanda evin, sıcak su ve klima tüketimi için temiz ve sürdürülebilir bir aerotermal sistemi bulunuyor.