Bressanone Müzik Okulu

Mimari Tasarım
Carlana Mezzalira Pentimalli

Tasarım Ekibi
Michel Carlana, Luca Mezzalira, Curzio Pentiamo Giada Cattelan, Alessio Oliviero, Alessandro Zotta

Proje Yeri
Brixen, İtalya

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
5312 m²

Fotoğraflar
Marco Cappelletti

Carlana Mezzalira Pentimalli tasarımı Bressanone Müzik Okulu, anıtsal dış cepheleri ve minimal çizgilere sahip iç mekanlarıyla kent dokusuna entegre olmayı hedefliyor.

Güney İtalya’nın en eski şehirlerinden olan Bressanone’da, 1961’de kurulmuş olan Müzik Okulu için tüm bölge için dönüm noktası olacak bir yapı tasarlandı. 1000’den fazla öğrenciyi ağırlayan yeni okul kentin kuzey bölgesinde, antik merkeze yakın bir konumda yer alıyor. 

Şehirde yeniden planlanan otopark ve kent meydanının birbirine bağlanmasını sağlayan yapı, kent dokusuna entegre olmayı hedefliyor. Şehir silüetinde öne çıkmamak için mekan ihtiyacını iki katlı hacimlerle çözse de şehirlilerin aklında kalacak kütlesel bir forma ve mekansal derinliklere sahip. Gelecekte tasarlanacak şehir parkıyla birleşebilecek avlu hem öğrencilerin çalışma alanı hem de mahallelilerce bir buluşma alanı olarak belirlenmiş. 

Giriş fuayesinden başlayarak sürekli ve koreografik olarak tasarlanan merdivenler ve bağlantı elemanları okulun tüm seviyelerine ulaşıyor ve 29 adet çalışma odasına bağlanıyor. Tamamen brüt beton ile inşa edilmiş bina, kaplamasız, yapı ve mimari arasında şaşırtıcı diyaloglara sahne oluyor. Dış cephelerin anıtsallığı, şehrin tarihi mekanları için kolektif hafızadan yararlanırken iç mekandaki aşina olma arayışıyla tezat oluşturuyor. İç mekanda özenle seçilmiş unsurlar, otantik malzemeler ve basit yapı sistemi ile stüdyolar, bölgenin inşa geleneklerine ve malzemelerine saygı duyan özelliklere sahip. Doğal ışığın içeri girmesine izin veren açıklıklar ve geniş koridorlar öğrencilere sağlıklı bir okul ortamı sunuyor. Sınırlı bir bütçeyle yapılmasına rağmen iyi tasarımın gücü Bressanone Müzik Okulu’nda minimalist çizgilerle sergileniyor.