Bomontiada

Mimari Tasarım
BARN arch.

Proje Yeri
İstanbul, Türkiye

Tamamlanma Tarihi
2022

Peyzaj Tasarımı
BASED Landscape

Toplam İnşaat Alanı
575 m²

Fotoğraflar
 Studio So-Alt

Gündüz daha sakin bir peyzaj yerleştirmesi şeklinde kurgulanan strüktürüyle BARN arch. tasarımı Bomontiada,  aydınlatma armatürleri ile akşam saatlerinde performans sahnesine dönüşüyor.

Projede talep edilen; atıl potansiyel alanları tekrardan kullanıma açabilmek ve var olan bölgesel yoğunluğu homojen bir şekilde dağıtarak avlu kullanımını optimize edebilmekmiş. Tartışmalı bir konu olarak mekan mimarın ilk yaptığı gibi kalamıyor. Sonradan eklenenler ve değişenler ise mimari düzlemde irdelenmeden yapılıyor. Bu nedenle halihazır mekanı yalınlaştırarak yeni gelişen ihtiyaçlar ile birlikte sonraki 10 senenin senaryosuna cevap verebilecek, avlu mantığını fiziksel bir şekilde güçlendirecek ek-mekan yaratmak istenmiş.

Projede kurgulanan yeni cephe ile 3 farklı mekan oluşturulmuş. Kütlenin ucunda, tüm avlunun merkezinde kalacak şekilde performans sahnesi yerleştirilmiş. Kütlenin merkezinde yer alan iki kule ile yerel ve global markaların kısa süreli programlarla işbirliği yapabileceği mikro mekanlar oluşturulmuş. Kütlenin diğer ucu, kalıcı ( geçici sürecin içinde ) bir program ile F&B noktası olarak işlevlendirilmiş. Bu 3 mekan cephe kesitinde öne çıkartılmış, kendi mekanlarını net tarifleyerek avlunun her noktasından görünür kılınmış.

Kararların kendini beyaz kütle olarak var etmesi ile strüktür ve malzeme seçimi halihazırda sahada bulunan birimler üzerinden kurgulanmış. Scaffolding sistemi ve bitkiler, tüm sistemin ana karkasını oluşturmuş, mevcut scaff elememanlarına metraja göre ek yapılmış. İleri dönüşümün mümkün olabildiği ek materyal seçimleri ile scaff-kütle formu ön plana çıkarılmı. Opak ve transparan materyaller ile iki tip doku belirlenmiş. Kendi içinde kulenin formunu öne çıkartan opak kumaş ve daha şeffaf güneş yansımaları sağlayacak çelik kumaş doku… Cephede yerleştirilen bitkiler form ve türlerine göre projelendirilip, geçici peyzaj denemesi senaryosu yaşatılmaya çalışılmış.

Gündüz daha sakin bir peyzaj yerleştirmesi şeklinde kurgulanan strüktür, yerleştirilen aydınlatma armatürleri ile akşam saatlerinde performans sahnesine dönüşüyor. Her scaffolding bölmesine yerleştirilen RGB led armatürler adreslenerek, meditatif kurgudan canlı sahne ışıklandırmasına doğru farklı senaryolar yazılmış.