Binus Edupark Semarang

Mimari Tasarım
Denton Corker Marshall

Proje Yeri
Jawa Tengah, Endonezya

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
15 000 m²

Fotoğraflar
ATMODJO

Denton Corker Marshall tarafından tasarlanan Binus Edupark Semarang Okulu, kıyıda dalgalar tarafından taşınan, sonrasında plaj tarafından yükseltilmiş kumlu platforma dağıtılan deniz kabuğu benzeri binasıyla eğitim ve doğal hayatı harmanlamayı hedefliyor.

POJ – Pearl of Java (400 – 500 hektar) adlı yeni kasaba tarafından sağlanan ilk kamu tesisi olan Binus Okulu, geleceğin sakinleri için gelişimin ilk tohumu. Şu anda lise binalarının bir kısmı kullanılarak daha büyük yaş gruplarına hitap etmesi için bir üniversite de kurulmuş. Aynı zamanda Binus Üniversitesi kampüsü de 2024 yılında faaliyete geçmek üzere inşa ediliyor.

Binus Okulu, bir dizi deniz kabuğu benzeri form olarak tasarlanmış. Kampüsün kıyı bahçeleri ile çevrelenmesi süreci tamamlandığında gölgeleme sağlayarak yabani kuşları ve diğer yabani hayvanları kıyı bölgelerine geri dönmeye teşvik etmesi öngörülüyor.

Doğal havalandırma Java’nın yerel toprağından yapılmış kırmızı bir pişmiş toprak briketten oluşan ikincil kabuk tarafından kontrol ediliyor. Kıvrımlı  kabuk benzeri binalar, deniz melteminin türbülans olmaksızın aerodinamik bir şekilde sınıflar arasında hareket etmesine izin veriyor. Açık hava spor tesisleri, kuzeyden güneye deniz melteminin tadını çıkarıyor. Tasarım aşamasında Binus Okulu’nun çatıları bitkilerle kaplansa da  eskiden araziyi oluşturan bataklığın kötü toprak koşulları nedeniyle, yapısal temel, kampüste yeşil çatının yalnızca daha küçük bir konuma uygulanabilmesine izin vermiş.

Açılabilir pencereler ve ikincil kabuk, serin ve havadar günlerde klimayı tam zamanlı kullanmak yerine pencerelerin açılabileceği anlamına geliyor.