Bebek Ev

İç Mimari Tasarım
MAS Mimarlık

Tasarım Ekibi
Kerim Miskavi, Türker Özdede, Ecem Çınar

Proje Yeri
Bebek, İstanbul

Mekanik Projesi
Alfamek Mühendislik

Elektrik Projesi
Markas Mühendislik

Tamamlanma Tarihi
2019

İnşaat Alanı
400 m²

Fotoğraflar
Emre Dörter

MAS Mimarlık tasarımı “Bebek Ev”in geniş cephe açıklıkları, deniz ve doğal ışık ile kurulan etkileşimi artırırken, balkon ve teraslara evin devamı niteliği kazandırıyor.

İstanbul’un boğaz köylerinden Bebek’te konumlanan konut projesi için mevcut yapının deniz ve doğal ışık ile ilişkisinden mümkün olduğunca fazla yararlanmak ana tasarım kriteri olmuş. Geleneksel yaşam biçimine göre kurgulanmış plan, bölme sayısı azaltılıp geçirgenlik arttırılarak ferahlatılmış.

Geometrisi ve detayları ile başlı başına mimari bir öğe olarak tasarlanan dairesel merdiven, yatayda yaratılan geçirgenliğin katlar arası dikey ilişkiye de yansımasını ve gün boyunca değişen doğal ışığın iç mekanın vazgeçilmez bir parçası olması sağlanmış.

Salonun farklı fonksiyonları arasında bağlayıcı nitelikte konumlandırılan şömine, özgün tasarımı ile dikkat çeker.

Geniş açıklıklarla tasarlanan cephe hattı ile her iki kattan da panoramik manzaraya erişim kurgulanmış. Balkon ve teraslar şeffaf cephelerle evin devamı niteliğinde tasarlanmış, yıl boyunca dış mekan kullanımı hedeflenmiş.

Özgün detay, işçiliği ön plana çıkaran yalın malzeme ve sabit mobilyalar ile mekansal kalite vurgulanmış. Mekanın mevcut yapısından esinlenen bir tasarım yaklaşımı ile yenilenen ahşap çatı kirişleri sayesinde mimari bir ritim oluşturulmuş ve zemin malzemesi ile uyum elde edilmiş.

Altyapı bütünüyle yenilenmiş ve güncel teknoloji sistemleri ile fonksiyonel yaşam alanları yaratılmış.