Baksters Ofisi

Mimari Tasarım
MUN Architects

Tasarım Ekibi
Podjanarit Nimitkul, Krissada Tansunsathien, Krissada Tansunsathien, Charunwat Mauleekulprairoj, Sasiwan Panya, Ruchira Sawaengphet, Phatcharapong Paiprasert

Proje Yeri
Bangkok, Tayland

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
420

Fotoğraflar
Soopakorn Srisakul

MUN Architects, Bangkok’un merkezindeki 4 katlı, alçak tavanlı bir mağazayı doğal ışığın tüm çalışma mekanlarına yayılabildiği modern bir ofise dönüştürmüş.

MUN Architects, eski bir binayıBaksters’in yeni ofisine dönüştürmüş. Dönüştürme işleminde mağazanın bazı kat döşemelerini kaldırıp mevcut betonarme taşıyıcı sistemini korumuş. Ahşap malzeme kullanılarak, bölgede hakim olan tuğla yapılaşmanın içinde Baksters Ofisi’ni ayırt edilir kılmak amaçlanmış.

Zemin kat, ofis personeli için yeme-içme alanı olarak düzenlenmiş. Parti veya etkinlik gibi sosyal aktiviteler için de kullanılabilen bu mekanın asma katında gün ışığından faydalanan, kapalı bir toplantı odası ve açık çalışma birimleri konumlandırılmış. Birinci kata ulaşıldığında, çatı penceresinin zenginleştirdiği ahşap duvarlı ferah bir mekanla karşılaşılıyor. Bu alan halı kullanılan tek alan olmakla birlikte, hafta sonu çocuklar için bir atölyeye dönüşebiliyor. İkinci kat, esas olarak, ofis hacminde yüzen toplantı odasına bağlantı sağlayan köprüye takılmış çalışma birimlerinden oluşuyor.

İç mekan tasarımında kurumsal kimliği yansıtacak renkler tercih edilmiş. Degrade mavi, yeşil ve kırmızı renk suyu, ormanı ve güneşi temsil ediyor. MUN Architects ekibi, proje kapsamında dikilen tüm ağaçların ofisin her mekanından izlenebilir olmasına özen göstermiş. Üçüncü kata çıkarken, personel dar merdiven boşluğunda bir ışıklık tarafından karşılanıyor. Bu katta bir toplantı odası ve personel için bir yatak odası bulunuyor.

Doğal ışık kullanımı iç mekanda temel rol oynuyor. Kullanıcı, ışığın yapraklardan ve galvaniz ızgaralardan süzülmesini ve gün boyu değişen gölge oyunlarını deneyimleyebiliyor.