Bahçe Odası

Mimari Tasarım
Objekt Architecten

Proje Yeri
Lebbeke, Belçika

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
60 m²

Fotoğraflar
Ypsilon Business Photography

Objekt Architecten Bahçe Odası’nda, sakinlerin bahçenin tadını çıkarmak veya kitap okumak için inzivaya çekilebilecekleri ‘gizli’ bir dinlenme mekanı tasarlamış.

Mevcut 2 araçlık garaj, sakinlerin inzivaya çekilip bahçenin tadını çıkarabilecekleri bir yere dönüştürülmüş. İlk halinde L şeklinde olan ve terası kucaklayan eve yeni bir haci eklenerek doğu tarafı kapatılmış. Bu sayede yeni mekanin dikdörtgen kat planı diyagonal olarak bölünerek bisiklet parkı içinde ekstra alan yaratılmış. Ön cephede gri çimentolu ön cephe ile tezat oluşturacak şekilde İsveç Kırmızısı profilli alüminyum kaplama tercih edilirken arka kısım bahçenin mümkün olan en geniş haline gelebilecek kadar yükseltilmiş. 

Garaj kapısında da aynı profillerin tercih edilmesiyle görünmez hale gelirken ullanılan açıklıklar mekana ışık almayı kolaylaştırmış. Sokakta olup bitenlerle şeffaf olmadan temasa izin veren pencereler ve  iç duvarlar ve tavanda kullanılan ahşap kaplama mekanın genişliğini vurgulamış. Doğanın gerçek güzelliğiyle hiçbir şeyin boy ölçüşemeyeceğine inanan tasarımcılar, birçok büyük pencere açıklığı ile doğa, güneş ve günlük yaşam arasında bağlantı kurmuş.